Nëse deri tash e keni hedhur lëvoren e limonit, mos e bëni më
Trupi dhe shëndeti

Nëse deri tash e keni hedhur lëvoren e limonit, mos e bëni më

12.Jan.2019 16:00
0

Nëse e keni hedhur lëvoren e limonit deri më tani, ju bashkë me të keni hedhur pesë deri në dhjetë herë më shumë vitamina se sa që ndodhen në limon.

Lëkura e limonit përmban një numër të vitaminave, mineraleve alkaline dhe fibrave të tilla si kalciumi, kaliumi dhe vitamina C, të cilat i japin ushqim trupit. Limoni nuk është vetëm i shëndetshëm dhe i shijshëm, ai gjithashtu vepron pozitivisht edhe në lëkurë.

Lëkura e limonit përmban sasi të mëdha të vitaminës C dhe kalciumit, dhe kështu ndihmon në përmirësimin dhe ruajtjen e shëndetit të kockave.

Gjithashtu ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të lidhur me kocka të tilla si poliartritit inflamator, osteoporoza dhe artriti reumatoid.

Lëkura e limonit ndihmon në humbjen e kileve të tepërta në sajë të përbërësit pektin, i cili thith yndyrën në trup dhe zvogëlon absorbimin e kolesterolit nga ushqimi.

Prania e fibrave ushqimore stimulon tretjen e shëndetshme për të rregulluar lëvizjen e zorrëve. Vitamina C ndihmon trupin të luftojë kundër infeksioneve.

Kaluat moshën 30 vjeçare? Ja ushqimet që duhet t’i thoni lamtumirë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration