Në cilat raste kafja pa kafeinë është zgjedhje më e mirë dhe më e mençur
Trupi dhe shëndeti

Në cilat raste kafja pa kafeinë është zgjedhje më e mirë dhe më e mençur

19.Jun.2019 10:10
0

Pa marrë parasysh a është e zakonshme apo pa kafeinë, kafja është e pasur me antioksidantë

Edhe pse kafja pa kafeinë mund të ketë më pak sasi të atyre antioksidantëve, ajo nuk është e privuar nga përparësitë shëndetësore, transmeton Telegrafi.

Pengimi i sëmundjeve

Një hulumtim ka treguar që konsumimi i kafes pa kafeinë zvogëlon rrezikun nga karcinomi i rektumit, ndërsa të dy llojet e kafes mbrojnë neuronet dhe mund të ndihmojnë në pengimin e sëmundjeve të Alzhemierit dhe të Parkinsonit.

Kafja e zakonshme me siguri ka listë të gjatë të përparësive shëndetësore (shëndeti i mëlçisë, zemra zvogëlon rrezikun nga diabeti i tipit 2…), mirëpo shkaku i kësaj me siguri qëndron në faktin që studimet më nuk merren me kafeinën dhe me efektet e saj në trup.

Përse pa kafeinë

Studimet tregojnë se shumica sot e praktikojnë kafen pa kafeinë. Përse është kështu? Për shkak të marrjes së tepërt të kafeinës mund të shfaqet nervozizmi, vështirësi, anksioziteti, çrregullimi i gjumit, por edhe rrahje e shpejtë e zemrës.

Gjithashtu shumica nuk e përballojnë kafeinën aq mirë dhe ajo u shkakton refluks, djegësirë dhe përgjithësisht probleme të tretjes. Kafja pa kafeinë te këto simptoma ndihmon gjithsesi dhe me siguri është zgjedhje e mençur.

Kur është fjala për zgjedhjen e kafes, ajo varet nga ju dhe reagimi i trupit tuaj ndaj kafeinës.

Nëse nuk vuani nga ndikimet anësore, jini të qetë dhe pini kafe. Vetëm përpiquni të kufizoni shpenzimin e kafeinës në 400 miligramë në ditë (3 – 4 filxhanë, varësisht nga forca).

Nëse më shumë e doni kafenë diç më të butë, vendosni për atë pa kafeinë.

Platini merret në pyetje nga hetuesit francezë – lirohet nga paraburgimi
Facebook konfirmon lansimin e kriptovalutës ‘Libra’
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration