Kufiri Kosovë-Shqipëri, hapet në Pranverë
Rajoni dhe Politika

Kufiri Kosovë-Shqipëri, hapet në Pranverë

12.Jan.2019 09:31
0

Duke filluar nga pranvera, pritet hapja e kufirit Kosovë-Shqipëri.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka njoftuar trupin diplomatik të akredituar në Shqipëri se në pranverë do të hapet kufiri me Kosovën. Këtë njoftim, shefi i Qeverisë shqiptare e ka bërë në pritjen tradicionale për trupin diplomatik të akredituar në Shqipëri, ku nuk kanë munguar edhe ambasadori i Serbisë, Mirolub Zariq dhe ai i Rusisë, Aleksander Karpushin.

 
 Rama ka kërkuar nga ambasadorët e akredituar në Shqipëri që të mos i deformojnë qëllimin dhe përmbajtjen e këtij akti duke e ricikluar, sipas tij, përsëri në atë vazhdën e mbetjeve të nacional-folklorizmit të së shkuarës.

“Çfarë ne do të bëjmë, është shumë e thjeshtë. Kemi marrë të gjithë regjimin Schengen, e kemi përkthyer nga fillimi në fund, i jemi nënshtruar një procesi teknik shumë të detajuar mes Ministrisë së Brendshme të Shqipërisë dhe Ministrisë së Brendshme të Kosovës, për të garantuar të gjithë parametrat e sigurisë dhe për të garantuar një liri lëvizjeje që sot është absurde, pa cenuar asnjë standard të garancive që japim si një vend që përfiton nga regjimi i liberalizmit të vizave”, sqaroi Rama ambasadorët e akredituar në Tiranë.

Liberalizimi i vizave për Kosovën? Vjen lajmi i madh nga Gjermania
Shqiptarja nga Bujanoci gjendet e plagosur me një plumb në qafë
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration