Intervistë me Kirill Dmitrijew, personi që e ka marrë vaksinën ruse anti-Covid
Rajoni dhe Politika

Intervistë me Kirill Dmitrijew, personi që e ka marrë vaksinën ruse anti-Covid

09.Aug.2020 13:41
0

Rusia dëshiron që së shpejti të paraqesë një vaksinë kundër virusit COVID-19. Kirill Dmitrijew, kreu i Fondit Rus të Investimeve Direkte, e ka provuar atë vetë - dhe beson se vaksinimet masive mund të fillojnë në shtator. Në një intervistë në mediumin gjerman FAZ.NET për gazetaren Katharina Wagner, Dmitrijew tregon planet e shtetit rus dhe gjithçka rreth vaksinës që ky shtet pretendon se e shëron koronavirusin.

FAZ.NET: Z. Dmitriew, fondi i pasurisë sovrane ruse që ju kryesoni po investon në zhvillimin e një vaksine kundër koronavirusit. Ministri i Shëndetësisë i Rusisë, Mikhail Muraschko kohët e fundit njoftoi se provat klinike kanë përfunduar dhe procesi i miratimit ka filluar. Faza e tretë e provës vendimtare me disa mijëra pjesëmarrës është ende në pritje. Ju e keni injektuar substancën në veten tuaj, gruan tuaj dhe prindërit tuaj në qershor. Çfarë ju bën kaq të sigurt që vaksina ruse është e sigurt?

Dmitrijew: Prindërit e mi janë biologë molekularë dhe ata e kuptojnë shkencën që qëndron pas vaksinës. Edhe unë vetë. E veçanta është që është një version pak i modifikuar i dy vaksinave që janë zhvilluar më parë në Rusi: një vaksinë kundër virusit Ebola që tashmë është aprovuar (në Rusi, shënimi i redaktorit) dhe që i njëjti institut u zhvillua gjashtë vjet më parë ; tjetra një vaksinë kundër virusit Mers (Sindromi i frymëmarrjes në Lindjen e Mesme, gjithashtu një koronavirus, shënim i redaktorit) nga dy vjet më parë. Të dyja këto vaksina janë testuar për siguri dhe efektivitet në prova të mëdha klinike. Dhe kjo i jep Rusisë një avantazh që disa në Perëndim priren ta anashkalojnë: Ne përdorim një platformë që tashmë e dimë për vaksinën tonë. Kjo është arsyeja pse unë e vaksinova dhe ua rekomandova prindërve të mi 74-vjeçar.

FAZ.NET: Ju përmendët një moment në "Sputnik" se bota do të habitet nëse Rusia është e para që paraqet vaksinën e saj. Deri më tani, është testuar zyrtarisht në më pak se 100 vullnetarë. Pse të mos presim derisa provat klinike të miratohen për miratim? A dëshiron të jesh i pari?

 

Dmitrijew: Nuk është për të qenë i pari. Sipas parashikimeve, prodhimi ekonomik global do të shembet nga 7 deri në 10 për qind, ne kemi nevojë për një zgjidhje shumë të shpejtë. Dhe duke qenë se kemi platformën e njohur dhe të testuar tashmë për vaksinën, mund ta aprovojmë më herët. Por siguria është përparësia numër një. Askush nuk do të bëjë kompromis për këtë. Tashmë kemi afruar 20 vende që do të blejnë vaksinën tonë dhe do të prodhojnë me ne.

FAZ.NET: Por përsëri: pse Rusia nuk pret derisa të përfundojnë studimet klinike me procesin e miratimit?

 

Dmitrijew: Ne do t'i përmbahemi udhëzimeve ruse për miratimin e vaksinave. Asgjë nuk ka mbetur, asgjë nuk shtohet. Tani po fillojmë fazën e tretë të studimeve klinike, gjithashtu në vende të tjera, siç është Lindja e Mesme. Nëse rezultatet nga dy fazat e para të provave klinike janë të mira, atëherë vaksina do të miratohet në dy javët e para të gushtit - por vendimi, natyrisht, qëndron te Ministria e Shëndetësisë. Ne planifikojmë të fillojmë prodhimin e vaksinës në gusht. Në shtator, personeli mjekësor dhe mësuesit do të vaksinohen në baza vullnetare. Vaksinimi masiv i popullatës do të fillojë më vonë këtë vit.

FAZ.NET: Kush janë 20 vendet që tashmë kanë shprehur interes për vaksinën tuaj? A ka edhe vende evropiane?

Dmitrijew: Dy kombe evropiane tashmë na janë afruar. Së shpejti do të emërojmë pesë partnerë globalë të prodhimit.

FAZ.NET: Kreu i Institutit Gamaleja, i cili po zhvillon vaksinën, Alexander Ginzburg, ka thënë se vaksina mund të sjellë imunitet për rreth dy vjet - kjo është më shumë sesa shumë studiues të tjerë që shpresojnë aktualisht!

Dmitrijew: Po, ne e presim atë. Vaksina jonë bazohet në dy të ashtuquajturat vektorë, viruse të modifikuar, të cilat sjellin materialin gjenetik të koronavirusit në qelizat njerëzore. Në këtë rast, këto janë “adenoviruse”, të cilat shkaktojnë një formë shumë të butë të gripit. Për ta thënë shumë thjeshtë, vektorët funksionojnë si një tren që transporton materialin gjenetik nga koronavirusi që futet në qelizë. Trupi më pas fillon të luftojë këtë goditje dhe bën antitrupa. Por ai gjithashtu fillon të luftojë me trenin, d.m.th vektorin. Studiuesit në Oksford (Universiteti i Oksfordit në bashkëpunim me kompaninë farmaceutike Astra Zeneca, shënimi i redaktorit) përdorin vetëm një tren ose vektor “adenovirus” për vaksinën e tyre. Nëse ata e dërgojnë përsëri për një vaksinim vijues, ai do të sulmohet. Ne vaksinojmë për herë të dytë pas 21 ditësh, por me një vektor tjetër. Dhe ne kemi patentuar tashmë këtë qasje, e cila çon në një imunitet shumë më të fortë. Ne besojmë se qasja ruse me dy vektorë është më e efektshmja për momentin.

FAZ.NET: Janë ngritur shqetësime nga industria farmaceutike ndërkombëtare në lidhje me metodat e përdorura nga studiuesit rusë. Zhvilluesit e vaksinave e injektuan vetë kur u aprovua vetëm për testimin e primatëve; dhe ushtarët morën pjesë në studime, gjë që ka ngritur dyshime për natyrën e tyre vullnetare. Çfarë mendoni ju?

Dmitrijew: Unë mendoj se është një ide që shkencëtarët tanë e zhvilluan vaksinën vullnetarisht vetë. Ne jemi të hapur për bashkëpunimin në të gjithë botën dhe jemi të lumtur të shkëmbejmë informacione me BE-në. Ne do të publikojmë rezultatet e dy fazave të para të testimit në gusht. Vendet do të vendosin mbi bazën e kësaj. Ne gjithashtu do të kemi vaksinën e zhvilluar në Oxford të prodhuar nga një prej kompanive tona. Sepse besojmë se sa më shumë vaksina ka, aq më mirë. /Zëri/

Instagram lançon versionin e vet të TikTok
Shkolla në fshatin Zarbicë të Bujanocit një tempull i dijës në harresën e viteve
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration