Zvicra vazhdon të jetë vendi më inovativ në botë

Nga Redaksia 12.07.2018 10:07

Kina për herë të parë gjendet në mesin e 20 ekonomive më inovative, ndërsa Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë rrëshqitur në vendin e gjashtë, thuhet në raporton Global Innovation Index 2018, shkruan albinfo.ch.

Numër një vazhdon të jetë Zvicra, e ndjekur nga Holanda, Suedia, Britania e Madhe dhe Singapori.

Nga vendi i katërt i vitit të kaluar, Shtetet e Bashkuara ranë në vendin e gjashtë, ndërsa Kina përparoi nga vendi i 22-të në vendin e 17-të.

Organizata Botërore për Pronësi Intelektuale (WIPO) ka thënë se Kina ka avancuara për ekonominë e saj, e cila edhe i ka dhënë përparësi kërkimit dhe inovacionit.

Indeksi i inovacionit publikohet çdo vit nga VIPO, Universiteti Cornell dhe INSEAD Business School.

 

Nga Redaksia 12.07.2018 10:07
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.