Kroacia shkarkon ndihmëstrajnerin e kombëtares dy ditë para gjysmëfinales së Botërorit

Nga Redaksia 10.07.2018 05:21

Federata e Futbollit e Kroacisë (HNS) ka shkarkuar ndihmës trajnerin Ognjen Vukojevicin, dy ditë para takimit me kombëtaren angleze në kuadër të gjysmëfinales së kampionatit botëror.

Ky i fundit kishte publikuar një video që i kushtohej”lavdisë së Ukrainës”, pasi Kroacia fitoi Rusinë në çerekfinale të Kupës së Botës.

Vukojejeviç si dhe mbrojtësi i Kroacisë, Domagoj Vida publikuan videon në mediat sociale pas ndeshjes të shtunën.

Veprimet e tyre u kritikuan nga politikanët rusë dhe çuan në një paralajmërim nga komiteti disiplinor i FIFA-s.

Marrëdhëniet midis Ukrainës dhe organizatorëve të Kupës Botërore janë të përkeqësuar pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014 nga shteti rus, i cili vend ka mbështetur edhe kryengritjet e separatistëve pro-rus në shtetin ukrainas

“HNS me këtë rast i kërkon ndjesë publikut rus për veprimet e një anëtari të delegacionit kroat”, shkruan në njoftimin e kombëtares kroate.
Ai tha se Vukojevic dhe Vida gjithashtu kërkuan falje për deklaratat e tyre, duke thënë se nuk e kanë për qëllim të japin mesazhe politike, por ‘për fat të keq u lënë hapësirë për interpretime të tilla’.

Të dy Vukojeviç dhe 29-vjeçari Vida kanë luajtur më parë për klubin ukrainas Dynamo Kiev. /Telegrafi/

 

 

 

Nga Redaksia 10.07.2018 05:21
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.