Halimi: Takimi i Arifit dhe Salihut me kryeministrin e Kosovës jo legjitim?

Nga Redaksia 13.01.2018 22:37

Kryetari i PVD-së, Riza Halimi ka reaguar ndaj vizitës së delegacionit nga Presheva më kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj.

REAGIM
i kryesisë së Partisë për Veprim Demokratik

Nga mediat u informuam se dje kryetari i Qeverisë së Republikës së Kosovës, z.Ramush Haradinaj, ka pritur në takim udhëheqësit e "koalicionit fitues" të zgjedhjeve të jashtëzakonshme në komunën e Preshevës.

Së pari është e domosdoshme të njoftojmë se këto zgjedhje në komunë të Preshevës ende nuk kanë përfunduar. Në ditën kur është zhvilluar ky takim në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Komisioni komunal zgjedhor ka vendosur që zgjedhjet të përsëriten në 5 vendvotime me 7.300 votues, që paraqesin rreth 20 % të numrit të përgjithshëm të votuesve. Gjithashtu është e rëndësishme të theksohet se në këto zgjedhje nuk kishte koalicione parazgjedhore, andaj edhe nuk ka koalicion fitues parazgjedhor, sikur që është e qartë se pa përfunduar zgjedhjet askush nuk mund të shpallet fitues.

Është e njohur se pas emërimit të paligjshëm të organit të përkohshëm, që u shndërrua në organ të dhunshëm, kur Qeveria serbe i siguroi monopol absolut kryetarit dhe nënkryetarit të APN - së dhe kryetarit të degës së SNS - it të Vuçiqit, duke e margjinalizuar padrejtësisht shumicën prej 71 % të këshilltarëve të partive tjera shqiptare në Kuvendin e shkarkuar.

Emërimi i kryetarit të APN - së, Shqiprim Arifi për kryetar të organit të përkohshëm me shkelje drastike ligjore, në vend të kryetares së komunës Ardita Sinani, ishte paralajmëruar qysh më 25 prill, kur kryetari i atëhershëm i Qeverisë së Serbisë, Aleksandar Vuçiq kishte bërë reagim të paprecedent kundër shkarkimit të tij nga funksioni i kryetarit të komunës së Preshevës, që ishte bërë me 10 mars në procedurë krejtësisht demokratike nga ana e Kuvendit të komunës së Preshevës.

Në situatë kur APN si projekt i pakontestueshëm i Qeverisë serbe ka siguruar monopol absolut në shfrytëzimin joligjor të buxhetit komunal në funksion të fushatës zgjedhore të saj, kryetarit të organit të dhunshëm i nevojitej edhe përkrahja politike nga Kosova, për çka edhe gjatë tërë kohës ishte angazhuar me ngulm që të siguroj takim me udhëheqës më të lartë shtetërorë të Republikës së Kosovës.

Andaj edhe takimi i djeshëm në Qeverinë e Kosovës vetëm me përfaqësues të dy listave zgjedhore, që sigurisht është i parakohshëm, padrejtësisht do të përdoret prej tyre për fushatë zgjedhore në përsëritjen e zgjedhjeve në vendvotimet, që pas vendimit të theksuar të Komisionit komunal zgjedhor definitivisht do të vendos Gjykata administrative në Beograd.

Është shumë e qartë se Presheva dhe në përgjithësi Lugina e Preshevës ka nevojë të madhe për ndihmën e Qeverisë së Republikës së Kosovës. Posaçërisht në këtë drejtim është me rëndësi që definitivisht të filloj të realizohet Rezoluta e Kuvendit të Kosovës për Luginën e Preshevës.

Mirëpo, për problemet e rënda jetësore me të cilat po ballafaqohen Shqiptarët e Luginës së Preshevës mund të bisedohet vetëm me përfaqësues legjitim, me deputetin e Shqiptarëve në Serbi, me kryetarin e Këshillit Nacional, me udhëheqësit legjitim të Bujanocit dhe Medvegjës, natyrisht edhe me udhëheqësit e Preshevës, por pasi të konstituohen organet e pushtetit lokal pas përfundimit të procesit zgjedhor.

Në Preshevë, më 13.01.2018
Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik

Riza HALIMI

Nga Redaksia 13.01.2018 22:37
Shkruaj Koment

Komente

  1. Milii 13.01.2018 23:37

    Deri ne ket koh kur te zgjidhen zgjedhjet aj eshte kryetar Komune.

    Vlerësimi: Nuk Rekomandoj 0 Përgjigju në këtë koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.