Çka mba mend Google për Ligjin e gjuhëve në Maqedoni? (Foto)

Nga Redaksia 12.01.2018 13:37

Çështja e Ligjit për gjuhët në Maqedoni ka ngjallur shumë debate nëpër media dhe gjithandej.

A do të ketë zbatim të ligjit, a do ketë gjuhësi, a do të ketë dënime për mos-zbatim dhe shumë temë tjera të ndërlidhura me këtë temë.

Kundër gjuhës shqipe në Maqedoni ka pasur edhe protesta të cilat rezultuan edhe me gjak dhe dhunë në Kuvend më 27 prill. Protesta pati edhe dje, pas votimit të këtij ligji, shkruan Telegrafi Maqedoni.

Por çfarë thotë Google në lidhje me këto diskutime?

Algoritmet e Google kanë mbajtur mend edhe disa nga deklarata e zyrtarëve për këtë temë.

Në pytjen në gjuhën maqedonase të bërë ndaj Google dalin këto rezultate:

1. Zaev: Nuk do të ketë dygjuhësi në të gjithë instituconet

2. Tuntev: As nuk do të ketë dygjuhësi, e as të drejta më shumë se në Kushtetutë

3. Zaev: Ligji për gjuhët sipas Kushtetutës, asgjë më shumë

Këto deklaratë njihen nga Google pasi kërkohet termi ”A do të ketë dygjuhësi”.

Përndryshe, dje ligji për gjuhët është votuar në Kuvend me 69 vota ”PëR” dhe i njejti duhet të pranohet edhe nga Gjorge Ivanov. /Telegrafi/

 

 

Nga Redaksia 12.01.2018 13:37
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.