Vuçiq: Serbia mbetet ushtarakisht neutrale

Nga Redaksia 14.11.2017 08:11

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i ka thënë përfaqësuesit të NATO-s, Cesare Marinelli, se Serbia është ushtarakisht neutrale dhe se nuk do të bëhet anëtare e asnjë aleance ushtarake.

“Si shtet i pavarur dhe sovran, Serbia do të bashkëpunojë me aleanca të ndryshme dhe shtete, përfshirë edhe raportet e mira me aleancën veriatlantike, me qëllimi të ruajtjes së paqes, sigurisë dhe stabilitetit në rajon”, i ka thënë sot Vuçiqi shefit të Zyrës ushtarake të NATO-s për konkretizimin e bashkëpunimit të Serbisë dhe aleancës, ka njoftuar presidenca e Serbisë.

Vuçiq dhe Marinelli kanë diskutuar për disa aktivitete konkrete, të cilat duhet të kontribuojnë për mirëkuptim ndërmjet Serbisë dhe NATO-s, dhe për konkretizimin e mëtejshëm të bashkëpunimit në fusha të ndryshme, theksohet në njoftim.

Të dy bashkëbiseduesit janë shprehur se vizita e ardhshme e presidentit të Serbisë në selinë e NATO-s në Bruksel, me ç’rast do të bisedojë me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, dhe do të marrë pjesë në Këshillin Veriatlantik, do ta konfirmojë përparimin në dialogun politik dhe bashkëpunimin praktik të Serbisë me NATO-n, raporton agjencia Beta.

Nga Redaksia 14.11.2017 08:11
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.