Shkolla në Bilaç të Bujanocit, mjedis i përzier arsimorë shqiptaro-serb

Nga RedaksiaR 18.04.2017 09:45

Shkolla fillore “Desanka Maksimoviq” është një institucion shkollor në fshatin Bilaç të komunës së Bujanocit në të cilën mësimet zhvillohen krahas gjuhës shqipe dhe atë serbe në numër të vogël.

Nazmi Nuhiu, drejtor i kësaj shkolle në bisedë për Titulli.com tha se  mësimet i  vijojnë 279 nxënës  ku prej tyre 5 janë vetëm me mësim në gjuhën serbe ndërsa 99 janë në paralelen e ndarë të kësaj shkolle në fshatin Samolicë.

“Këtu punojnë 46 mësimdhënës,  6 prej tyre janë mësimdhënës serb kurse të tjerët shqiptarë mirëpo  me  një bashkëpunim dhe marrëdhënie shumë të mira nacionale.  Kushtet në këtë shkollë janë relativisht të mira, objekti mjaft i vjetër që nga viti 1936 por i mirëmbajtur nga stafi i punëtorëve”theksoi Nuhiu për Titulli.com.

Sipas Nuhiut në fillim të vitit shkollor nga Ministria e Arsimit është bë vlerësimi i jashtëm i punës së shkollës dhe është vlerësuar me note të lartë.

Në këtë shkollë funksionon biblioteka e furnizuar mirë me tekste dhe lektura shkollore të cilat janë në shërbim të nxënësve.

“Shkolla ka edhe një mediatekë funksionale të furnizuar me mjete dhe filma për lëndët e Kimisë biologjisë dhe fizikës si dhe një piano për ushtrimet e nxënësve në lëndën e muzikës, si dhe kabinetin e informatikës të pajisur me 21 kompjuter”, është shprehur Nuhiu.

Ai tha se shkollës i mungon salla sportive ku nxënësit ushtrojnë aktivitetet sportive në terrenin e jashtëm, mirëpo ky është një ndër prioritetet e shkollës  në të ardhmen që të ndërtohet një sallë sporti me kushte moderne./Titulli.com/

Nga RedaksiaR 18.04.2017 09:45
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.