Këto janë gabimet që bëhen gjatë humbjes së peshës

Nga Redaksia 12.01.2017 11:01

Dëshironi të humbni peshë, por nuk keni sukses. Nuk hani, hiqni dorë nga ushqimi i preferuar, ushtroni, dhe rezultatet ende mungojnë.

Ndoshta e gjitha që jeni duke bërë nuk është efektive për shkak se ju jeni duke bërë gabime themelore në hapa. Këto janë disa prej tyre..

E teproni me “ushqim të shëndetshëm”

Bukën e bardhë e zëvendësoni me thekër, vajin e lulediellit me vaj ulliri ose vaj kokosi, mishin me sojë, pjekurinat me fruta arrash … E gjithë kjo është në rregull nëse jeni të matur dhe kufizuar në vakte në vend të relaksit, sepse e dini se ato janë ushqime të shëndetshme.

Nuk fleni sa duhet

Nëse fleni më pak se shtatë orë, ngadalësoni metabolizmin, çrregulloni hormonet dhe kështu minimizoni shanset për humbjes të peshës.

Ushtroni shumë

Ekspertët thonë se 80 për qind e humbjes së peshës varet nga dieta dhe vetëm 20 për qind nga ushtrimet. Dhe shumë nga ata që ushtrojnë çdo ditë, lëshohen në ushqim, sepse ata mendojnë kilogramët mund t’i heqin në palestër.

Hani darkë shumë heret

Shumica e ekspertëve thonë se duhet të darkoni deri në ora 18:00, por në qoftë se ju shkoni në shtrat pas mesnate, deri atëherë ju do të jeni të uritur, që ngadalëson metabolizmin. Thelbi është se 70 për qind e të gjitha kalorive të hyjnë në trup në vakte para darkës, dhe vetëm 30 në mbrëmje. Atëherë nuk do të ketë rëndësi nëse ju hani në orën 19:00 apo 23:00.

Nga Redaksia 12.01.2017 11:01
Shkruaj Koment

Asnjë koment

Ende nuk ka komente!

Më lejoni tju them një histori të trishtuar! Ende nuk ka komente, por mund të jeni i pari që e komentoni këtë artikull.

Shkruaj një koment
Shiko të gjitha komentet

Shkruaj Koment

Hyrje

Fushat e patjetërsuara janë të shënuara me *

Nëse nuk jeni të regjistruar, atëherë klikoni Regjistro!

Para se të dërgoni komentin Tuaj ju lutemi që t’i përmbaheni rregullave të mëposhtme:

Mendimet e shprehura në komente janë opinione private të autorëve të komentit dhe nuk pasqyrojnë pikëpamjet e redaksisë së portalit informativ Titulli.

Gjithashtu lusim lexuesit e portalit Titulli që gjatë shkruarjes së komentit t’i përmbahen drejtshkrimit.

Redaksia mbanë të drejtën e mos aprovimit të komenteve me përmbajtje fyese, që janë vulgare, kërcënuese, raciste si dhe ato të cilat bëjnë thirrje në urrejtje etnike dhe nuk kontribuojnë në komunikim normal mes lexuesve të këtij portali.

Komentet që nuk kanë të bëjnë me temën dhe kanë përmbajtje të papërshtatshme rreth jetës private të personit në artikull, apo fyerje në autorët e tekstit si dhe anëtarët e redaksisë, nuk do të aprovohen.

Vërejtje: Për të dërguar komentin së pari duhet të regjistroheni me emrin (pseudonimin), me të cilin pas aprovimit nga redaksia, këtë emër unik (pseudonim) mund ta shfrytëzoni për dhënien e opinionit tuaj në hapësirën për komentim.