Kthehu ...

Kuriozitete

Mars 1920/ Letra e “Vatrës” drejtuar gazetës “L’Action Française”: Po kombësia shqiptare?

👤Redaksia 🕔13:26 23.01.2017

Gazeta “L’Action française” me qendër në Paris, të shtunën e 6 marsit 1920, në faqen n° 3, ka botuar letrën e dërguar nga Federata Panshqiptare e Amerikës “Vatra”.

Lexo Artikullin e plotë

Çfarë ka ndodhur më 23 janar?

👤Redaksia 🕔13:24 23.01.2017

Lexo Artikullin e plotë

Fshati ballkanas nga vjen bashkëshortja e Donald Trump

👤Redaksia 🕔13:22 23.01.2017

Kur Presidenti i zgjedhur amerikan Donald Trump u përurua më 20 janar 2017, gruaja e tij, Melania është nga Sllovenia dhe bëhet zonja e dytë e parë e vendit e lindur jashtë SHBA-ve.

Lexo Artikullin e plotë

“Cadillac One”/ Pesë fakte që nuk i dini për “bishën” e blinduar të Trump

👤Redaksia 🕔13:19 23.01.2017

Limuzina presidenciale e presidentit amerikan Donald Trump, është fjala e fundit e teknologjisë.

Lexo Artikullin e plotë

Çfarë ka ndodhur më 20 janar?

👤Redaksia 🕔09:09 20.01.2017

Lexo Artikullin e plotë

Zbulohet flori në vlerë 12 milionë euro në anijen që ishte fundosur para 500 viteve (Foto)

👤Redaksia 🕔09:08 20.01.2017

Së fundmi është zbuluar një anije e cila para 500 viteve ishte fundosur, pasi laguna ishte tharë në bregdetin e Namibisë.

Lexo Artikullin e plotë

Shtatë shpikjet e Hitlerit (Foto)

👤Redaksia 🕔09:05 20.01.2017

Kur dëgjojmë emrin e Adolf Hitlerit, menjëherë na vijnë ndërmend fatkeqësitë më të mëdha në histori. Pasi diktatori i zi vrau me miliona njerëz para dhe gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Lexo Artikullin e plotë

Bregu i mbushur me akuj, fenomen interesant që ndodhë çdo dimër (Foto)

👤Redaksia 🕔09:03 20.01.2017

Në ishullin Hokkaido të Japoni, për çdo dimër ndodhë fenomeni i mahnitshëm natyror, ku bregu mbushet me akujt që vijnë nga sipërfaqja e lumit.

Lexo Artikullin e plotë

Bie borë pas 90 vitesh, çuditen banorët e këtij vendi (Video)

👤Redaksia 🕔08:37 20.01.2017

Shumë destinacione turistike në jug të Spanjës janë të mbuluara me borë për herë të parë në disa dekada.

Lexo Artikullin e plotë

Çfarë ka ndodhur më 17 janar?

👤Redaksia 🕔11:22 17.01.2017

Lexo Artikullin e plotë

Si bosi Colombo ndaloi te filmi “Kumbari” përmendjen e fjalëve “Mafia” dhe “Cosa Nostra”

👤Redaksia 🕔11:20 17.01.2017

Kumbari është një nga filmat legjendarë në historinë e kinematografisë, duke hedhur dritë mbi funksionimin e botës së mafias italo-amerikane, që deri në atë moment ishte e panjohur në botë.

Lexo Artikullin e plotë

Pse Barcelona është qyteti më i mirë në botë

👤Redaksia 🕔11:18 17.01.2017

Lexo Artikullin e plotë

Çfarë ka ndodhur më 12 janar?

👤Redaksia 🕔10:43 12.01.2017

Lexo Artikullin e plotë

Hakerët mund të vjedhin shenjat e gishtave, nga fotografitë në rrjete sociale (Foto)

👤Redaksia 🕔10:41 12.01.2017

Isao Echizen nga Instituti Nacional i Informatikës në Japoni, ka paralajmëruar se hakerët mund t’i vjedhin me lehtësi shenjat e gishtave nga fotografitë.

Lexo Artikullin e plotë

Shfaqen çizmet naziste që po shitën në internet, shikoni çfarë fshihet në pjesën e poshtme të tyre (Foto)

👤Redaksia 🕔10:38 12.01.2017

Një kompani që merret me prodhimin e këpucëve, ka bërë të ditur se do të detyrohet të tërheq nga tregu koleksionin e çizmeve, pasi që në pjesën e poshtme të tyre, më saktë gjurmët që ato lënë në tokë është kryqi i thyer i svastikës.

Lexo Artikullin e plotë

Traktori i kaloi mbi gjoks, shpëtoi pa lëndime – ky është rrëfimi i mitrovicasit (Video)

👤Redaksia 🕔10:36 12.01.2017

Një person në rrethinën e Mitrovicës, ka mbijetuar në një aksident të tmerrshëm, njofton Klan Kosova.

Lexo Artikullin e plotë