Kthehu ...

Diaspora

Në gusht vjen bankënota e re 200 frangëshe

👤RedaksiaI 🕔09:51 20.03.2018

Pas bankënotave 50, 20 dhe 10 frangëshe, kjo e 200 frangave do të jetë e katërta në serinë e re. Ndërsa dy bankënotat e mbetura, ajo e 1000 frangave dhe tjetra, e 100 frangave, pritet që në dizajn të ri të editohen gjatë vitit 2019

Lexo Artikullin e plotë

Zug, “lugina e kriptomonedhave”

👤RedaksiaR 🕔10:54 12.03.2018

Fshehtësia e sistemit bankar të Zvicrës është shndërruar në subjekt sulmesh nga e gjithë bota në lidhje me pastrimin e parave dhe evazionin fiskal

Lexo Artikullin e plotë

A do të ndryshojë tempoja e shpejtësisë në Zvicër, në 130 km në orë?

👤RedaksiaR 🕔10:37 12.03.2018

Në autostradat zvicerane duhet të lejohet në të ardhmen një shpejtësi maksimale prej 130 kilometrash në orë. Këtë javë deputeti nacional i SVP-së do të paraqesë një kërkesë në Parlament.

Lexo Artikullin e plotë

9 vjet burg për babain: E mbyt të bijën, duke dashur “t`ia ndjekë demonët”

👤RedaksiaI 🕔09:09 11.03.2018

Ai, duke praktikuar ritualin e njohur të krishterë të ekzorcizmit ose të “ndjekjes së demonëve” (djajve) e ka shkelur dhe shkelmuar të bijën 25 vjeçare

Lexo Artikullin e plotë

Organizatat humanitare kërkojnë: Zvicra të pranojë 10 mijë refugjatë në vit

👤RedaksiaI 🕔09:06 11.03.2018

"Zvicra, me traditën e saj të gjatë humanitare, ka një përgjegjësi të veçantë për të mbrojtur më shumë refugjatë se më parë," shkruajnë SFH dhe Heks. Për shumicën e atyre që kërkojnë mbrojtje, megjithatë, arratisja mbaron sot, më së voni në kufijtë e jashtëm të BE-së"

Lexo Artikullin e plotë

Zvicra vërshohet nga spiunët e maskuar nën petkun e diplomatit

👤RedaksiaI 🕔09:03 11.03.2018

Sipas dyshimeve të bazuara të qeverisë, në rastin e përfaqësisë në Zvicër të një shteti (të paemërtuar në raport), më shumë se një e katërta e personelit bëjnë punën e spiunëve, gjegjësisht punojnë për shërbimin informativ të vendit të tyre

Lexo Artikullin e plotë

Papunësia në Zvicër ulet në 3.2%

👤RedaksiaI 🕔08:42 10.03.2018

Është regjistruar një ulje e vogël në krahasim me muajin janar të po këtij viti, kur papunësia në nivel të Zvicrës ishte në shkallën 3.3%

Lexo Artikullin e plotë

5 qytete të Zvicrës, në listën e 10 vendeve ku përdorët më së shumti kokaina

👤RedaksiaI 🕔08:40 10.03.2018

Në listën e 10 vendeve të para për përdorimin e kokainës në Evropë, pesë prej tyre janë qytetet e Zvicrës. Ky raport është publikuar nga Qendra Evropiane për Monitorimin e Drogës dhe Vartësisë që përfshin gjithë kontinentin evropian, njofton albinfo.ch.

Lexo Artikullin e plotë

Zviceranët po blejnë gjithnjë e më shumë biçikleta elektrike

👤RedaksiaI 🕔08:38 10.03.2018

Çdo e katërta biçikletë e re tani ka një motor elektrik. Rritja në krahasim me vitin e kaluar ishte 16.3 për qind, siç tregohet nga shifrat e Shoqatës së industrisë Velosuisse. Kjo do të thotë që kur biçikletat elektrike ishin në shiritin e shpejtë nga 2015 në 2016, shitjet u rritën me 14.1 për qind, shkruan albinfo.ch.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër: Vala aktuale e gripit, ndër më të gjatat në 30 vitet e fundit

👤RedaksiaI 🕔08:36 10.03.2018

Në rrethana normale, epidemia e gripit zgjat për disa javë më pak, ndërsa është diçka e pazakonshme që virusi aktual B të shkaktojë kaq shumë sëmundje

Lexo Artikullin e plotë

Numër rekord në Gjermani – kërkohen 100 mijë punëtorë

👤Redaksia 🕔11:18 07.03.2018

Numri i vendeve të lira në Gjermani ka arritur në shifër rekorde. Janë kërkuar 1.2 milion punëtorë në tremujorin e fundit të vitit të kaluar, njoftoi Instituti për Hulumtime të Punësimit në Nuremberg.

Lexo Artikullin e plotë

Rritet numri i aplikuesve për nënshtetësi zvicerane në Gjenevë

👤Redaksia 🕔11:05 07.03.2018

Kërkesat për nënshtetësinë zvicerane në Gjenevë janë rritur ndjeshëm gjatë viteve të fundit

Lexo Artikullin e plotë

Nga kërcënimi i fajdexhiut për t`ia paguar kamatën, shqiptari sulmon bankën!

👤Redaksia 🕔11:04 07.03.2018

Ai i kishte marrë hua nga i akuzuari për fajde 10 mijë euro. Nga prilli i vitit 2015 deri në nëntor 2016 ka paguar për çdo muaj nga 2000 euro në emër të kamatës...

Lexo Artikullin e plotë

Spektakli i organizuar nga SwissAlb Model 2018 në Solothurn të Zvicrës

👤Redaksia 🕔09:39 07.03.2018

Tashmë gjithçka është gati për tu zhvilluar gara e më të bukurës dhe më të bukurit në SwissAlb Model 2018 në Zvicër.

Lexo Artikullin e plotë

Sa njerëz punojnë me orar jo të plotë në Zvicër?

👤Redaksia 🕔19:49 05.03.2018

Në Zvicër, 340.000 njerëz punuan me orar jo të plotë vitin e kaluar në sektorin e shitjes, të ndërtimit dhe në mjekësi.

Lexo Artikullin e plotë

Një fshat serb “po ja lidh duart” sistemit të azilit të Lihtenshtajnit

👤Redaksia 🕔19:47 05.03.2018

Ajo që po i preokupon autoritetetet e vendit është e dhëna se një numër i madh i azilkërkuesve nga Serbia në fakt vijnë vetëm nga një fshat. Fjala është për romë të Serbisë, të cilët kërkojnë azil në Lihtenshjtajn duke tërhequr njëri tjetrin, mbi baza familjare

Lexo Artikullin e plotë