Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Delawie i zhgënjyer me largimin e deputetëve nga seancat e Kuvendit të Kosovës

👤Redaksia 🕔19:15 24.11.2017

Duke i komentuar seancat e dy ditëve të fundit të Kuvendit të Kosovës, ku deputetë të partive politike janë larguar nga Parlamenti, ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Greg Delawie, ka shprehur zhgënjimin e tij.

Lexo Artikullin e plotë

Çfarë po ndodh në Londër? Qindra qytetarë evakuohen pas raportimeve për të shtëna (Foto/Video)

👤Redaksia 🕔19:09 24.11.2017

Qindra qytetarë janë evakuuar, për shkak të raporteve për të shtëna armësh në metronë e Londrës në rrugën Oxford.

Lexo Artikullin e plotë

Kim Mehmeti: Sikur pushteti në Kosovë të luftonte korrupsionin si Vetëvendosjen, qëmoti do ishte shtet normal

👤Redaksia 🕔19:05 24.11.2017

Publicisti dhe shkrimtari Kim Mehmeti ka komentuar arrestimin e deputetëve të Vetëvendosjes.

Lexo Artikullin e plotë

Limaj lirohet nga të gjitha pikat e aktakuzës për rastin MTPT

👤Redaksia 🕔19:03 24.11.2017

Pas tetë vjetësh procedurë gjyqësore gjykata sot Gjykata në Prishtinë shpalli të pafajshëm ish ministrin e Transportit dhe Telekomunikacionit, Fatmir Limajn, në të gjitha pikat e akuzës.

Lexo Artikullin e plotë

Policia arreston deputetët Kurti, Haxhiu e Bujupi

👤Redaksia 🕔15:05 24.11.2017

Policia e Kosovës ka arrestuar deputetetët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Albulena Haxhiu e Donika Kadaj Bujupi.

Lexo Artikullin e plotë

Takim me një argjendar shqiptar në Novi Pazar (VIDEO)

👤Redaksia 🕔09:33 24.11.2017

"Balkan Booster" ende vazhdon rrugëtimin në Novi Pazar, gazetarja e DW, BalkanBooster, Suadela Balliu ka takuar një argjendar shqiptar në Novi Pazar e na ka sjellë këtë histori

Lexo Artikullin e plotë

Shqiptarët i festojnë festat e nëntorit, duke udhëtuar jashtë!

👤Redaksia 🕔09:08 24.11.2017

28 dhe 29 Nëntori janë festa kombëtare, por një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve preferojnë që t’i kalojnë jashtë vendit ato, me një kërkesë që vjen çdo vit në rritje, siç raportojnë për “Monitor” agjencitë e udhëtimit.

Lexo Artikullin e plotë

Divorci si i vetmi opsion

👤Redaksia 🕔09:07 24.11.2017

10 000 romë u larguan nga Kosova në vitet 2014-2015, shumica e tyre kërkoi azil në Gjermani. Shumica sot janë kthyer me hir a me pahir dhe këtu kanë mbetur vetëm ata që duan të qëndronë me çfarëdo çmimi.

Lexo Artikullin e plotë

Telegraph për Shqipërinë: Destinacioni i ri i pushimeve

👤Redaksia 🕔09:01 24.11.2017

Kur vjen puna tek udhëtimet, misteret e mbetura në Europë janë të pakta.

Lexo Artikullin e plotë

Ndërpritet debati për gjuhën shqipe, përparësi ligjet tjera

👤Redaksia 🕔08:59 24.11.2017

Shumica parlamentare në Maqedoni ka shtyrë debatin për propozim-ligjin për përdorimin e gjuhëve, për t’i dhënë përparësi miratimit të disa ligjeve tjera që vlerësohen si me më prioritet, si ai për dëshmitarët e mbrojtur apo edhe ligjin për mediat.

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi: E ardhmja e Kosovës është në NATO dhe BE

👤Redaksia 🕔19:50 23.11.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se Rusia është duke kundërshtuar në mënyrë agresive shtetësinë e Kosovës, si në rastin e Surinamit dhe se integrimi i shpejtë i rajonit në NATO dhe BE është mënyra më e mirë për të ndaluar depërtimin e ideologjive antiperëndimore në Ballkanin Perëndimor.

Lexo Artikullin e plotë

Sputnik: Condoleezza Rice përfshihet në dialogun Kosovë – Serbi?

👤Redaksia 🕔19:48 23.11.2017

Ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Condoleezza Rice mund të jetë përfaqësuese e Shtëpisë së Bardhë, nëse Washingtoni lejohet të hyjë në dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës.

Lexo Artikullin e plotë

Trump, Putin dakord të mbështesin OKB-në në procesin e paqes për Sirinë

👤RedaksiaR 🕔14:33 23.11.2017

Presidenti Donald Trump dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin ranë dakord të martën të mbështesin përpjekjet e Kombeve të Bashkuara për “të zgjidhur paqësisht” luftën civile afro shtatë vjeçare siriane.

Lexo Artikullin e plotë

Tahiri – Trendafiloves: Kosova e gatshme t’i përmbush obligimet e Speciales

👤RedaksiaR 🕔14:28 23.11.2017

Tahiri takoi Trendafilovan

Lexo Artikullin e plotë

93 milionë euro për zhvillimin rural në Shqipëri

👤RedaksiaR 🕔12:35 23.11.2017

Programi IPARD II, një grand prej 93 milionë euro, që do të injektohet në zonat rurale, për t’i dhënë një shtytje të rëndësishme bujqësisë dhe zhvillimit rural në Shqipëri, pritet t’i hapet drita jeshile gjatë gjysmës së parë të 2018.

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi çon në këmbë parlamentin kanadez (Video)

👤RedaksiaR 🕔08:39 23.11.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka marrë sot pjesë në “kohën e pyetjeve” në Dhomën e Përfaqësuesve të Parlamentit kanadez.

Lexo Artikullin e plotë