Kthehu ...

Rajoni dhe Politika

Merkel pas samitit tё G7: SHBA nuk ёshtё mё partner i besueshёm

👤Redaksia 🕔10:23 29.05.2017

Samiti i G7 nё Sicili me sa duket ka lёnё gjurmё: kancelarja Merkel gjatё njё fjalimi nё Mynih u shpreh e zhgёnjyer. Ajo ka besim tek bashkёpunimi europian dhe shpreson para sё gjithash tek Franca.

Lexo Artikullin e plotë

Arbreshë e ulqinakë, vllezër të një gjaku

👤Redaksia 🕔10:20 29.05.2017

Edhe pse ka kaluar mesnata, salla e madhe e hotelit “Albatros” në bregdetin tërheqës të Ulqinit, ka një gjallëri disi të veçantë.

Lexo Artikullin e plotë

Arrestohet Drejtori i Përgjithshëm i klubit ‘Partizani’ në Serbi

👤Redaksia 🕔08:37 29.05.2017

Drejtori i Përgjithshëm i klubit të futbollit ‘Partiazani’Miloz Vazura është arrestuar për posedim të paligjshëm të armëve, raporton Blic, transmeton Indeksonline.

Lexo Artikullin e plotë

Shkodër, OSBE dhe RTVSH forum me gazetarë dhe audiencën

👤Redaksia 🕔08:32 29.05.2017

Gëllci: “Korrupsioni në RTVSH ka qenë shitje dhe vdekje e personalitetit profesionist dhe në shërbim të politikës. Kjo ka sjellë edhe humbjen e besimit të publikut dhe këtë rënie të ndjekësve të tij… Nuk di ndonjë punonjës në RTSH që të mos ketë hyrë me mik apo me rekomandime nga politika.”

Lexo Artikullin e plotë

Shumica e shteteve të Ballkanit shkelin angazhimet ndaj NATO-s

👤Redaksia 🕔21:08 27.05.2017

Ndërkohë që të gjitha shtetet anëtare të NATO-s konfirmuan angazhimin e tyre për të rritur shpenzimet e mbrojtjes me 2 për qind të GDP-s, për shumicën e vendeve të Ballkanit kjo përbën një sfidë.

Lexo Artikullin e plotë

Sela: Ja çfarë do të ndodhte në Maqedoni po të isha vrarë unë

👤RedaksiaI 🕔14:53 26.05.2017

Ziadin Sela në emisionin Jeta në Kosovë në RTK ka folur për ngjarjet në Kuvend duke treguar edhe për skenarin e protestuesve të dhunshëm për të destabilizuar vendin me vrasjen e tij, shkruan Telegrafi Maqedoni.

Lexo Artikullin e plotë

Gecët e Llaushës e pengojnë presidentin Thaçi të futet në shkollë

👤RedaksiaI 🕔14:49 26.05.2017

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka planifikuar që në kuadër të vizitave nëpër shkollat e Kosovës, ta bëjë një ndalesë edhe në fshatin Llaushë.

Lexo Artikullin e plotë

Trump në NATO: Aleanca pjesë e koalicionit anti-IS

👤Redaksia 🕔19:21 25.05.2017

Aleanca ushtarake e NATO-s bëhet zyrtarisht pjesë e koalicionit ndërkombëtar kundër IS-it. Stoltenberg e quan këtë hap "mesazh të fortë politik".

Lexo Artikullin e plotë

Fillon në Bruksel takimi Erdoğan-Juncker-Tusk

👤RedaksiaR 🕔14:32 25.05.2017

BRUKSEL (AA) - Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka filluar takimin në ndërtesën e Këshillit të BE-së me Presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk dhe kreun e Komisionit të BE-së, Jean-Claude Juncker, raporton Anadolu Agency (AA).

Lexo Artikullin e plotë

Marrëveshjet përfundimtare për qeverinë e re

👤RedaksiaR 🕔14:29 25.05.2017

Shkup, 25 Maj Zhurnal.mk - Deri në fund të kësaj jave,apo më optimistike nesër, pritet që mandatari Zoran Zaev të paraqesë propozimin e tij për Qeverinë në Kuvendin e Maqedonisë. Deri më tani e paqartë është pjesëmëarrja e Lëvizjes Besa, ata presin përgjigje për parimet, të cilat në formë të shkruar i kanë drejtuar deri tek LSDM-ja.

Lexo Artikullin e plotë

Gazetarët i ‘futen’ politikës

👤RedaksiaR 🕔14:27 25.05.2017

Milaim Zeka, Halil Matoshi, Arbana Xharra, Driton Selmanaj, Blerim Shala, janë nga gazetarët dhe analistët që lanë profesionet e tyre për të hyrë në politikë

Lexo Artikullin e plotë

Vajza e Naim Tërnavës në listën e koalicionit LDK-AKR-Alternativa

👤RedaksiaR 🕔12:49 25.05.2017

Koalicionet parazgjedhore të partive politike kanë bërë bashkë edhe kandidatë të ndryshëm brenda listave për deputetë.

Lexo Artikullin e plotë

NATO mirëpret Malin e Zi

👤RedaksiaR 🕔10:47 25.05.2017

Mali i Zi, një shtet i vogël në juglindje të Evropës, nga sot do të ketë ulësen e tij në takimet formale dhe joformale të NATO-s.

Lexo Artikullin e plotë

Reka: Specialja unifikoi "Krahun e luftës"

👤RedaksiaR 🕔10:45 25.05.2017

Prishtinë, 25 maj - Ish-ambasadori i Maqedonisë në Bashkimin Evropian, Blerim Reka, i cili njëherësh është njohës i zhvillimeve politike në Kosovë, thotë se pavarësisht koalicioneve të mëdha parazgjedhore nuk do të ketë fitues absolut të zgjedhjeve më 11 qershor, me ç’rast do të ketë edhe negociata të gjata për formimin e qeverisë së re në vend.

Lexo Artikullin e plotë

Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor zotohen për më shumë bashkëpunim

👤RedaksiaR 🕔10:43 25.05.2017

Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor pas darkës me përfaqësuesen e lartë të BE-së, Federika Mogerini, u zotuan për bashkëpunim dhe më shumë përkushtim në rrugën euro-atlantike. Në darkën joformale që zgjati dy orë, e cila u parapri edhe nga takimet dypalëshe me Mogerinin, morën pjesë Zoran Zaev, Isa Mustafën, Edi Ramën, Aleksandar Vuçiq, Denis Zvizdiq dhe Dushko Markoviq,

Lexo Artikullin e plotë

Samiti i NATO-s, aleancë kundër ISIS-it

👤RedaksiaR 🕔10:38 25.05.2017

Kërkesa e parë e Donald Trump duket se e ka marrë dritën jeshile. NATO, sipas burimeve diplomatike të cituara nga disa agjensi lajmesh, është e gatshme për aktivizim në koalicionin anti-ISIS të drejtuar nga Amerika.

Lexo Artikullin e plotë