Kthehu ...

KULTURË

Ju rrëfej kritikët e Agollit, para vitit 1990 i përuleshin

👤Redaksia 🕔20:04 22.02.2017

Pedagogu i letërsisë bashkëkohore, Gëzim Basha, rrëfen për vlerat e krijimtarisë së Dritëro Agollit në letërsinë shqipe.

Lexo Artikullin e plotë

Kosova, pjesë e dokumentarit 'Jugosllavia iluzion' (video)

👤Redaksia 🕔11:20 22.02.2017

Dokumentari është realizuar nga ARTE F në Francë, me regjisor Vincent De Cointet.

Lexo Artikullin e plotë

Prezantohen shtatë poetë shqiptarë të përkthyer gjermanisht

👤Redaksia 🕔11:16 22.02.2017

Ambasada e Shqipërisë në Zvicër, më 24 shkurt 2017, në Bern​​ë, organizon një aktivitet me qëllim promovimin e letërsisë shqiptare, si dhe forcimin e bashkëpunimit me rrethet letrare zvicerane

Lexo Artikullin e plotë

‘Fëmijët e Diktaturës’

👤Redaksia 🕔11:12 21.02.2017

Në ditën e kujtesës është rishfaqur për publikun dokumentari ‘Fëmijët e Diktaturës’. Në qendër të tij janë katër personazhe, të lindur apo rritur në kampet e internimit të cilët rrëfejnë vuajtjet e fëmijërisë.

Lexo Artikullin e plotë

Spartak Papadhimitri, film për rënien e bustit të Enver Hoxhës

👤Redaksia 🕔10:59 21.02.2017

Dje në rrjetin e tij social, Papadhimitri ka treguar se tani ne kemi një histori të qartë të politikës shqiptare me kulminacionin e shembjes së bustit të diktatorit.

Lexo Artikullin e plotë

Dalin disa xhirime të vjetra të Nexhmije Pagarushës në Radio Televizionin e Prishtinës (Video)

👤Redaksia 🕔10:44 21.02.2017

Nexhmije Pagarusha ishte edhe aktore e suksesshme, si në film ashtu edhe në teatër.

Lexo Artikullin e plotë

6 arsyet pse të rinjtë duhet të lexojnë Tolstoin

👤Redaksia 🕔11:23 20.02.2017

Tolstoi nuk është nga ata autorë që lexohen me kënaqësi të madhe nga të rinjtë.

Lexo Artikullin e plotë

Rrëzimi i bustit të Enver Hoxhës (Video)

👤Redaksia 🕔10:43 20.02.2017

Në këtë video mund të shihni në rrëzimin e bustit të diktatorit Enver Hoxha

Lexo Artikullin e plotë

Kadare, në mesin e dhjetë autorëve të rekomanduar nga gazeta angleze

👤Redaksia 🕔10:17 20.02.2017

Krahas Kadaresë, në listë janë edhe Dubravka Ugresic nga Kroacia, Ioana Parvulescu nga Rumania, Miroslav Penkov nga Bullgaria e Herta Muller nga Rumania, mes të tjerëve.

Lexo Artikullin e plotë

Xhim Xhema, shqiptaro-amerikani që i krijoi probleme të mëdha Serbisë së Millosheviçit

👤Redaksia 🕔20:59 19.02.2017

Me rastin e 9-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës, Republika e Kosovës me institucionet e saja dhe shqiptarët kudo, në mënyrën e tyre, festuan këtë përvjetor duke nderuar veprat dhe heroizmat e shumë individëve që punuan, kontribuan, sakrifikuan dhe madje dhanë jetën për kauzën e lirisë dhe për pavarsinë e Kosovës. Nga Frank Shkreli

Lexo Artikullin e plotë

‘Shota’, vallëzoi e këndoi për festën e Pavarësisë së Kosovës

👤Redaksia 🕔19:49 18.02.2017

Skena e Teatrit Kombëtar të Kosovës, ishte veshur me ngjyrat e flamurit të Kosovës, duke ja dhënë kështu një pamje edhe më festive.

Lexo Artikullin e plotë

“DokuFesti” në Zürich me pesë filma të kineastëve të rinj

👤Redaksia 🕔11:04 17.02.2017

Pesë filma të regjisorëve të rinj që shtjellojnë histori të ndryshme, e që janë realizuar në kuadër të programit “Future is here” të festivalit ndërkombëtar të filmit dokumentar e të shkurtër “DokuFest”, do të shfaqen para audiencës zvicerane në një festival që promovon filmbërësit e rinj, shkruan sot Koha Ditore.

Lexo Artikullin e plotë

Muzeu i Kosovës shënon me programe Ditën e Pavarësisë së Kosovës

👤Redaksia 🕔10:55 17.02.2017

Muzeu i Kosovës me programe e aktivitete të shumta e shënon nesër përvjetorin e nëntë të Pavarësisë së Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Kjo është pamja e re e NEWBORN në kryeqytet

👤Redaksia 🕔10:41 17.02.2017

“No Walls” (Jo mure) është mesazhi i sivjetme i New Born-it.

Lexo Artikullin e plotë

Festivali i Filmit në Sarajevë hap aplikimin për edicionin e sivjetmë

👤Redaksia 🕔12:06 16.02.2017

Data e fundit e aplikimit është 26 maji i këtij viti.

Lexo Artikullin e plotë

Dorëhiqet stafi organizues i “Eurovisionit”

👤Redaksia 🕔11:59 16.02.2017

Një nga festivalet më të mëdha të muzikës në Evropë “Eurovision” ka pësuar një goditje, kjo pasi 21 anëtarë të nivelit të lartë organizativ kanë dhënë dorëheqje, raporton BBC.

Lexo Artikullin e plotë