Kthehu ...

Lugina

Hapet Info Biznes Qendra në Bujanoc

👤Redaksia 🕔16:23 29.03.2017

Në lokalet e zyrës për të rinj në Bujanoc hapet solemnisht “ Info Biznes Qendra”, e projektuar nga organizata “Iniciativa Qytetare” në Beograd.

Lexo Artikullin e plotë

Mbesa e Faik Konicës, zhvendosja në Siri dhe lidhjet e saj me Preshevën (video)

👤Redaksia 🕔09:42 29.03.2017

Pak kujt do t’i shkonte në mend se pasardhësit e dy figurave më të ndritura të historisë dhe letërsisë shqiptare, vëllezërve Konica, do të kërkonin azil në tokën e etërve të tyre.

Lexo Artikullin e plotë

Në Bujanoc rreth 50 shoqata konkurrojnë për 2 milion dinarë

👤Redaksia 🕔08:48 29.03.2017

Në konkursin për financimin e programeve vjetore dhe projekteve të shoqatave të qytetarëve me seli në territorin e komunës së Bujanocit për vitin 2017 janë ndarë 2 milion dinarë.

Lexo Artikullin e plotë

Libra elektronik shqip për shkollat e mesme në Luginë

👤Redaksia 🕔10:01 28.03.2017

Zejni Fejzullahu, kryetar i komisionit për arsim pranë Këshillit Kombëtar Shqiptar duke folur për mungesën e teksteve shkollore për shkollën e mesme ai thotë se duhet punuar edhe për format tjera të librave..

Lexo Artikullin e plotë

Arrestohet i dyshuari nga Bujanoci për vjedhje dhe shitje të narkotikëve

👤Redaksia 🕔08:03 28.03.2017

Pjestarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme, me urdhër të zëvendësprokurorit të Prokurorisë themelore të Vranjës, për 48 orë e kanë mbajtur në paraburgim S.P. 48 vjeçar nga komuna e Bujanocit, me dyshimin se ka kryer vepër penale, vjedhje të rënda dhe shitje të narkotikëve.

Lexo Artikullin e plotë

Me temën: “Zhvillimi profesional i mësuesve nga Lugina e Preshevës” , është mbajtur seminari dy ditor në Durrës të Shqipëris

👤RedaksiaR 🕔11:52 27.03.2017

Me iniciativën e kryetarit të Komunës së Bujanocit si dhe deputetit popullor Fatmir Hasani në bashkëpunim me Ministren e arsimit Lindita Nikolla në Shqipëri është mbajtur seminari i parë për “Zhvillimin profesional të mësuesve nga Lugina e Preshevës”.

Lexo Artikullin e plotë

Mustafa përkrah me Bashën në Tiranë, Presheva e harruar nga qeveria shqiptare

👤Redaksia 🕔08:35 27.03.2017

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, është mbështetur në çadrën e protestës nga shqiptarë të ardhur nga Presheva, të cilët i ka falenderuar për përkrahjen që po i bëjnë kërkesave të opozitës në Shqipëri dhe u ka kushtuar vëmendje të veçantë.

Lexo Artikullin e plotë

Mustafa: Serbia po bën përpjekje për të asimiluar shqiptarët

👤Redaksia 🕔08:26 27.03.2017

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare në Luginën e Preshevës Ragmi Mustafa thotë se Serbia po bën përpjekje për të asimiluar shqiptarët.

Lexo Artikullin e plotë

Diplomat e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, Rama – Bashës: Është kry… (FOTO)

👤Redaksia 🕔15:26 26.03.2017

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas akuzave të kryetarit të PD Lulzim Basha në lidhje me njohjen e diplomave shqiptare në Serbi.

Lexo Artikullin e plotë

Durrës: Po zhvillohet seminar për mësimdhënësit shqiptarë nga Lugina e Preshevës

👤Redaksia 🕔09:26 26.03.2017

Në Durrës të Shqiprisë po zhvillohet seminari për ngritje profesionale për mësimdhënësit e shkollave shqipe të Luginës së Preshevës.

Lexo Artikullin e plotë

Mbahet seminari i karatesë tradicionale në Bujanoc me mjeshtërin Bejar Fazliu

👤Redaksia 🕔20:38 25.03.2017

Në sallën e sportit të shkollës së mesme në Bujanoc është mbajtur seminari i karaktesë nën organizimin e KK”Besa” me mysafirë special Sensei Bejar Fazliu mjeshtër i shkallës së shtatë, i cili tradicionalisht vjen nga Amerika çdo vit për të mbajtur seminare të tilla në Luginë, Kosovë, Shqipëri dhe vendet tjera të rajonit.

Lexo Artikullin e plotë

Salihu: Serbia nuk po tregon vëmendjen ndaj shqiptarëve në Luginë

👤Redaksia 🕔18:59 25.03.2017

Përfaqësues të shqiptarëve të Luginës së Preshevës, konsiderojnë se problemi i shqiptarëve në Luginë është politik, ndërkohë që zgjidhjen e tyre e shohin përmes vazhdimit të dialogut me qeveritarët e Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë

Valbona Dalipi nga Presheva, modelja në klipin e këngës së Danit (video)

👤Redaksia 🕔18:39 25.03.2017

Valbona Dalipi nga Presheva është bukuroshja e cila tashmë është pjesë e pa ndashme e sfilatave të bukurisë dhe reklamave e klipeve të këngëtarëve më të njohur shqiptar, shkruan GazetaBlic.com

Lexo Artikullin e plotë

Kosovë, ktheja borxhin anës Lindore!

👤Redaksia 🕔18:31 25.03.2017

Spektri politik shqiptarë, i Bujanocit dhe Preshevës, përveç që ka shfaqur frikë në raport me paraqitjen e kërkesave jetike të shqiptarëve të këtyre komunave drejtë organeve shtetërore e politikave qendrore në Serbi, ata gjithë këto vite nuk mundën ta ndërtojnë as edhe një raport konkret me autoritetet e shtetit të Kosovës, në të mirë të popullatës shqiptare që jeton në këto anë.

Lexo Artikullin e plotë

Ardita Sinani, s’ka plan për zhvillimin ekonomik në Preshevë? (video)

👤Redaksia 🕔18:31 24.03.2017

Kryetarja e komunës së Preshevës, Ardita Sinani në një emision në Rtv “Aldi”, duke folur për qëllimet kryesore të saja tha se tërheqja e donatorëve të huaj si dhe përmirësimi i kushteve për bizneset lokale është prioritet i qeverisjes së re lokale.

Lexo Artikullin e plotë

Shkrimtari, Bilall Maliqi nga Presheva nderohet me çmimin e dytë në Viti

👤Redaksia 🕔14:49 24.03.2017

Në komunën e Vitisë u mbajt Manifestimi tani më Tradicional “Flakadani i Karadakut 2017” në nderim të figurës së Nijazi Azemit, komandant Mjekra.

Lexo Artikullin e plotë