Kthehu ...

Lajme

Era shkakton dëme edhe në Luginë (foto)

👤Redaksia 🕔15:40 25.06.2014

Pas raportimeve se stuhia e fortë që ka përfshirë pjesë të Kosovës ka shkaktuar dëme në infrastrukturë, siç ishte rasti me minaren e xhamisë në Gjilan edhe në Luginë kalimi i kësaj ere të fortë nuk kaloi pa pasoja.

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoc: Ndahen diplomat e kursit të gjuhës serbe (foto)

👤Redaksia 🕔14:02 25.06.2014

Trupi Koordinues për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë ka ndarë solemnisht diplomat për nxënësit shqiptarë që kanë ndjekur kursin gjashtë mujorë të  gjuhës serbe.

Lexo Artikullin e plotë

Ekskluzive: Shefi i OSBE-së në takim me liderët e Luginës (foto)

👤Redaksia 🕔18:53 24.06.2014

Shefi i misionit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE) në Serbi Peter Burkhard sot ka zhvilluar një takim me liderët e shqiptarëve të Luginës.

Lexo Artikullin e plotë

Medvegja “flenë” mbi 547 milionë tonë minerale të arit dhe bakrit

👤Redaksia 🕔16:04 24.06.2014

Kompania “Dunav Minerali”, e cila në vendin Tular në komunë të Medvegjës kërkon bakër dhe ari, ka njoftuar të martën se në depozitat Kiseljak dhe Jelou Krik ( Yellow Creek) ka 547 tonë minerale të çmuara.

Lexo Artikullin e plotë

Mbi 500 vende për studentë nga Lugina

👤Redaksia 🕔19:49 23.06.2014

Senati i Universitetit “Kadri Zeka” në Gjilan, në mbledhjen që ka mbajtur të hënën, nën drejtimin e ushtruesit të detyrës së rektorit, prof. dr. Arben Dërmaku, ka diskutuar përgatitjet për pranimin e studentëve të rinj për vitin akademik 2014/2015.

Lexo Artikullin e plotë

Tërnoc: Pacientët nuk durojnë më, ka mungesë të mjekëve dhe shkurtim të shërbimeve

👤Redaksia 🕔15:43 23.06.2014

Ambulanca në fshatin më të madh të komunës së Bujanocit, në Tërnoc, po vuan nga mungesa e mjekëve, derisa pacientët që sot herët vizituan këtë shërbim mjekësor kanë mbet të pakënaqur.

Lexo Artikullin e plotë

Zvicër: Shfaqet premiera “Wer bist du – Cili je ti” me regjisorë dhe aktorë nga Lugina (foto)

👤Redaksia 🕔13:12 23.06.2014

Në pranin e shumë shikuesve shqiptar dhe zviceran të dielën u shfaq premiera e filmit dokumentar “Wer bist du – Cili je ti” në regji dhe skenar të regjisorit Valton Jakupi nga Tërnoci i komunës së Bujanocit .

Lexo Artikullin e plotë

Këshilli Nacional i Shqiptarëve të Serbisë-çka më tutje?

👤Redaksia 🕔21:28 22.06.2014

Shqiptarët që jetojnë në kuadër të shtetit të Serbisë në tri komunat e Preshevës, Bujanocit dhe Medvegjës, kanë një mori mekanizmash institucional që të realizojnë të drejtat e tyre individuale dhe kolektive të garantuara me kushtetutën e shtetit serb, por edhe me konventat ndërkombëtare.

Lexo Artikullin e plotë

Shqetësime në Luginë për ftesa në biseda informative nga policia serbe

👤Redaksia 🕔11:43 22.06.2014

Fushata e marrjes në të ashtuquajturat biseda informative të shqiptarëve në Luginën e Preshevës nga pjesëtarët e Ministrisë serbe të Punëve të Brendshme ka shqetësuar deputet shqiptarë në parlamentin republikan. Për deputet kjo fushat është edhe një metodë e re e presionit shtetëror serb ndaj shqiptarëve që jetojnë në këtë zonë e që ka për qëllim zbrazjen e këtyre trojeve.

Lexo Artikullin e plotë

Zgjedhjet e reja në PVD me kufizim mandati të funksioneve partiake

👤Redaksia 🕔21:28 21.06.2014

Është kjo iniciativa që del nga mbledhja e sotme e kryesisë së PVD-së, e cila ka formuar grupin e veçantë për të përgatitur ndryshimet e Statutit të PVD-së.

Lexo Artikullin e plotë

Bujanoc: Një shqiptar i plagosur si pasojë e zënkës mes të rinjve

👤Redaksia 🕔14:10 21.06.2014

Në magjistralet Bujanoc-Gjilan, në afërsi të fshatit Turi të komunës së Bujanocit si pasojë e konfliktit fizikë dhe të shtënave me armë, një i ri nga fshati Nesalcë ka mbet i plagosur.

Lexo Artikullin e plotë

Rizgjedhja e drejtorit, dridh koalicionin në Preshevë

👤Redaksia 🕔12:17 21.06.2014

Posti i drejtorit të shtëpisë së kulturës “Abdulla Krashnica” në Preshevë ka nxitë mosmarrëveshje në mes të partnerëve të koalicionit qeverisës në këtë komunë.

Lexo Artikullin e plotë

Shtrenjtohet sigurimi i makinave, nga 1 korriku mbi 60 për qind më shtrenjtë

👤Redaksia 🕔10:24 21.06.2014

Pronarët e makinave prej muajit korrik do të paguajnë më shtrenjtë sigurimin e obliguar të makinave.

Lexo Artikullin e plotë

Në Ditën e Refugjatëve, në Bujanoc ndahen 20 banesa (foto)

👤Redaksia 🕔17:26 20.06.2014

“Salvatore”, vendi kur dikur banonin të shpërngulurit nga Kosova, tashmë është përfunduar ndërtesa me kushte shumë të mira banimi, ndërsa përfitues të saj janë 20 familje të zhvendosura.

Lexo Artikullin e plotë

Pranohen 135.700 kërkesa azilantësh në Evropë

👤Redaksia 🕔13:30 20.06.2014

28 vendet e BE-së kanë miratuar rreth 136 mijë këkesa për azil, kryesisht për shkak të luftës civile në Siri, tregojnë të dhënat e “Eurostat”-it që i ka publikuar Komisioni Evropian.

Lexo Artikullin e plotë

“Sezai Surroi” me drejtues të ri

👤Redaksia 🕔22:57 19.06.2014

(e premte)

Shkolla e mesme “Sezai Surroi” sot ka zgjedhur udhëheqësin e ri të këtij institucioni arsimor.

Lexo Artikullin e plotë