Kthehu ...

Lajme

Kryetari Ymeri takon drejtuesin e Universiteti të Mjekësisë në Tiranë

👤Redaksia 🕔14:51 17.07.2018

Kryetari i Këshilli Kombëtar Shqiptar, ShukriYmeri ka realizuar një takim pune me Rektorin e Universitetit të Mjekësisë, Prof. Dr. Arben Gjata në Tiranë.

Lexo Artikullin e plotë

Presindeca e Kosovës: Serbia të bëjë më shumë për shqiptarët në Luginën e Preshevës

👤Redaksia 🕔14:23 17.07.2018

Përfaqësuesit politikë të shqiptarëve të tri komunave në jug të Serbisë, Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, po kërkojnë që në procesin e dialogut dhe marrëveshjes politike që pritet të arrihet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, të futet si çështje edhe zgjidhja për këto tri komuna.

Lexo Artikullin e plotë

Koncert “live” sonte në qendër të Bujanocit

👤Redaksia 🕔14:00 17.07.2018

Në ambient të hapur para shtëpisë së kulturës në Bujanoc do të mbahet koncert me solistin vendor Leotrim Kastrati.

Lexo Artikullin e plotë

Kosova gjatë vitit 2017 eksportoi mallra me vlerë 378 milionë euro

👤Redaksia 🕔08:49 17.07.2018

Banka Qendrore e Republikës së Kosovës (BQK), ka njoftuar eksporti i mallrave shënoi rritje të konsiderueshme. Vlera e eksportit të mallrave në vitin 2017 arriti në 378.0 milionë euro, që përkon me një rritje vjetore prej 22.1 për qind (rënie prej 4.8 për qind në vitin 2016)

Lexo Artikullin e plotë

“Washington Post” publikon paralajmërim mbi kërcënimin terrorist të FETO-s

👤Redaksia 🕔08:39 17.07.2018

Gazeta amerikane me tirazh të lartë “Washington Post”, në numrin e sotëm publikoi një shkrim të gjerë në të cilin paralajmëron për kërcënimin e organizatës terroriste FETO dhe bën thirrje për ekstradimin e drejtuesit të kësaj organizate Fetullah Gülen nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) në Turqi, transmeton Anadolu Agency (AA).

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq: Nuk i besoj Prishtinës dhe atyre që shkatërruan Serbinë

👤Redaksia 🕔08:33 17.07.2018

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë se do të bëjë çmos për të zgjidhur problemet që ekzistojnë për 100 vjet dhe njoftoi se qytetarët do të vendosin për të ardhmen e Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë

Trump i beson Putinit se Rusia nuk ndërhyri në zgjedhjet amerikane

👤Redaksia 🕔08:21 17.07.2018

Presidenti amerikan, Donald Trump, dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin, janë takuar zyrtarisht në kryeqytetin finlandez, Helsinki.

Lexo Artikullin e plotë

Mustafa dhe Kamberi: Kosova Lindore apo Lugina e Preshevës jashtë agjendës së Brukselti (video)

👤Redaksia 🕔08:16 17.07.2018

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare në Luginë të Preshevës, Ragmi Mustafa, ka thënë sot se negociatat mes Kosovës e Serbisë duhet të ndërpriten nëse në to nuk diskutohet për Luginën e Preshevës.

Lexo Artikullin e plotë

Këshilli Kombëtar Shqiptar mbështetë deklaratën politike në Luginë të Preshevës

👤Redaksia 🕔15:48 16.07.2018

Këshilli Kombëtar Shqiptar përshëndet dhe mbështetë aprovimin e Deklaratës Politike dhe të Reagimit Kuvendit Këshilltarëve Shqiptarë të Luginës së Preshevës në seancën e 14 Korrikut në Bujanoc.

Lexo Artikullin e plotë

Komuna e Bujanocit ndan mjete stimuluese për 73 ndërmarrës të ri lokal, 34 refuzohen

👤Redaksia 🕔11:32 16.07.2018

Komuna e Bujanocit ka shpallur vendimin për ndarjen e mjeteve stimuluese për zhvillimin e ndërmarrësisë lokale për vitin 2018.

Lexo Artikullin e plotë

Jankoviq: Deklarata politike në jug të Serbisë manipulim me pakicën shqiptare

👤Redaksia 🕔11:12 16.07.2018

Komesarja për mbrojtjen e barazisë, Brankica Jankoviq ka thënë se deklaratat e politikanëve nga jugu i Serbisë tentojnë të manipulojnë ndjenjat e pakicës shqiptare.

Lexo Artikullin e plotë

Rusia po bëhet gati për trazira në Ballkan

👤Redaksia 🕔09:53 16.07.2018

Rusia është e gatshme të bëjë gjithçka që mundet për të destabilizuar Ballkanin, ky është mesazhi kryesor i takimit të Komitetit Britanik të Punëve të Jashtme, shkruan gazeta serbe ‘Blic’.

Lexo Artikullin e plotë

Përkujtohet grushteti i Turqisë në Tiranë, pjesëmarrës edhe nga Lugina e Preshevës

👤Redaksia 🕔09:34 16.07.2018

Ambasada e Turqisë në Tiranë, Ministria e Rinisë dhe e Sportit e Republikës së Turqisë dhe Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) kanë organizuar një ceremoni përkujtimore me rastin e përvjetorit të dytë të tentativës për grusht shteti të organizatës terroriste FETO, raporton Anadolu Agency (AA).

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi nuk dëshiron “kufizime” në negociata

👤Redaksia.B 🕔09:27 16.07.2018

Lexo Artikullin e plotë

Opozita kundërshton platformën e Veselit për dialog

👤Redaksia.B 🕔09:07 16.07.2018

Lexo Artikullin e plotë

Flamuri i Kosovës i vetmi i ndaluar në Rusi

👤Redaksia.B 🕔08:57 16.07.2018

Lexo Artikullin e plotë