Kthehu ...

Lajme

Amnesty International thirrje Serbisë: Mos i shit më armë Kamerunit

👤Redaksia 🕔19:38 19.07.2018

Pasi në një video ekzekutimesh në Kamerun u shfaqën ushtarë që përdornin armë të prodhuara në Serbi, Amnesty International i ka kërkuar Serbisë të mos i eksportojë më armë këtij vendi.

Lexo Artikullin e plotë

Preshevë: Kryetarja e PVD-së, Ardita Sinani priti Sulejman Uglaninin

👤Redaksia 🕔19:30 19.07.2018

Gjatë ditës së sotme në ambientet e Partisë për Veprim Demokratik, në Preshevë kryetarja Ardita Sinani e shoqëruar edhe nga këshilltarët e PVD0së në Kuvendin komunal, priti kryetarin e Këshillit Nacional të pakicës Boshnjake, dr. Sulejman Uglanin me bashkëpunëtorët e tij.

Lexo Artikullin e plotë

Presidenti i Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikan, Adnan Mehmeti vizitë Akademisë së Kosovës

👤Redaksia 🕔10:48 19.07.2018

Adnan Mehmeti u prit nga kryetari i Akademisë, Akademik Nexhat Daci. Me këtë rast bibliotekës së Akademisë ai i dhuroi disa numra të revistës “Pena”, organ i SHSHSHA-së si dhe disa vëllime librash të shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë.

Lexo Artikullin e plotë

Policia e Kosovës arreston disa persona në kërkim ndërkombëtar

👤Redaksia 🕔09:05 19.07.2018

Policia e Kosovës arrestoi të mërkurën tre persona të huaj dhe një shtetas të Kosovës, të cilët kërkoheshin për vepra të ndryshme, përfshirë edhe vrasje.

Lexo Artikullin e plotë

Kosova dhe Shqipëria, vendet më të populluara në rajon

👤Redaksia 🕔08:56 19.07.2018

Shqipëria dhe Kosova janë vendet me densitetin më të lartë të banorëve në rajon. Sipas hartës interaktive që ka publikuar Telegraph, densiteti i popullsisë në Shqipëri është 111.2 banorë për km2, ndërsa në Kosovë, 161.1 banorë për km2, transmeton Shqip.

Lexo Artikullin e plotë

E vetmja zgjidhje afatgjate për Luginën e Preshevës, parimi i reciprocitetit

👤Redaksia 🕔15:32 18.07.2018

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, me bashkëpunëtorë, priti në një takim pune udhëheqësit e fushatës “Lugina do Zgjidhje”.

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi e Vuçiq thonë se zhvilluan një takim shumë të vështirë

👤Redaksia 🕔13:47 18.07.2018

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka pritur në takim të përbashkët presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq në kuadër të dialogut politik ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit të lehtësuar nga Bashkimi Evropian.

Lexo Artikullin e plotë

Dialogu me Serbinë, krerët kosovarë takojnë Mogherinin

👤Redaksia 🕔10:52 18.07.2018

Prishtina dhe Beogradi pritet të vazhdojnë sot dialogun në nivel të presidentëve në Bruksel. Takimi lehtësohet sërish nga Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini.

Lexo Artikullin e plotë

Vuçiq i përgjigjet Haradinajt për “luftën” në rast të prekjes së kufijve

👤Redaksia 🕔10:49 18.07.2018

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka paralajmëruar luftë të re nëse synohet ndarja e Kosovës, ndonëse i ka quajtur 'hajgare' pretendimet e tilla.

Lexo Artikullin e plotë

FSK-ja me 51 automjete ushtarake amerikane

👤Redaksia 🕔08:25 18.07.2018

Forca e Sigurisë së Kosovës këtë vit bëhet me 51 automjete të blinduara Humvee. 24 do të blihen me paratë e FSK-së, derisa thuhet se 27 të tjera janë donacion nga Ushtria Amerikane.

Lexo Artikullin e plotë

Macron: S’ka anëtarësim “automatik” të Serbisë në BE nëse nuk përmbush kushtet

👤Redaksia 🕔08:22 18.07.2018

Presidenti francez, Emmanuel Macron njoftoi sot se Serbia nuk do të hyjë “automatikisht” në Bashkimin Europian në vitin 2025, datë e përcaktuar për anëtarësimin e saj dhe se ajo duhet të përmbushë paraprakisht një sërë angazhimesh.

Lexo Artikullin e plotë

Arifi: Lugina e Preshevës pjesë shumë të rëndësishme e marrëdhënieve Kosovë-Serbi

👤Redaksia 🕔08:18 18.07.2018

Në fazën finale të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë mund të jenë të përfshirë edhe shqiptarët nga Lugina e Preshevës.

Lexo Artikullin e plotë

Rashiti: Autonomia për Veriun e Kosovës skenar i mundshëm, i njëjti status t’i jepet Luginës së Preshevës

👤Redaksia 🕔08:12 18.07.2018

“Unë e shoh këtë si proces shumë të vështirë dhe një nga mundësitë është që të ketë autonomi për veriun e vendit në këmbim për një ulëse në Kombet e Bashkuara”, ka thënë Naim Rashiti, nga Grupi Ballkanik për Politika, duke folur për fazën finale të bisedimeve me Serbinë.

Lexo Artikullin e plotë

Pyetje të deputetëve të Serbisë për Kosovën

👤Redaksia 🕔08:04 18.07.2018

Deputetë e Serbisë në Kuvendin e tyre, Qeverisë i shtrojnë më së shumti pyetje rreth Kosovës, transmeton Titulli.com.

Lexo Artikullin e plotë

200 mijë turistë pushojnë çdo ditë në plazhet shqiptare, të gjithë ankohen për një gjë!

👤Redaksia 🕔08:01 18.07.2018

Policia e Shtetit thotë se nga monitorimi gjatë fundjavës i gjithë vijës bregdetare nga Velipoja në Sarandë, niveli i parametrave të sigurisë paraqitet në nivele të kënaqshme.

Lexo Artikullin e plotë

Komuna e Bujanoci fushatë sensibilizuese për fëmijët me aftësi të veçanta

👤Redaksia 🕔08:00 18.07.2018

Nën moton Jam mes jush, i ngjajshëm, i ndryshëm, i barabartë..., Departamenti për arsim ka filluar fushatë sensibilizuese që ka për mision ruajtjen e gjendjes psikologjike të fëmijëve me nevoja të veçanta përmes animimit të shoqërisë dhe rritjes së ndjeshmërisë karshi këtij komuniteti në shoqëri.

Lexo Artikullin e plotë