Kthehu ...

Lajme

Komuna e Preshevës vazhdon afatin e legalizimeve deri më 31 Mars

👤Redaksia 🕔17:27 23.01.2017

Kryetari i komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi ka mbajtur takim me kryetarët e bashkësive lokale me të cilët ka biseduar për legalizimin e objekteve pa leje.

Lexo Artikullin e plotë

Shoqata e Mërgimtarëve të Tërnocit “Jehona” jehoi me orën letrare në Zvicër

👤Redaksia 🕔16:45 23.01.2017

Në studio “Syri Blu”, të Zvicrës, SHKMT “Jehona”, organizoi një orë letrare me krijues nga diaspora dhe vendlindja.

Lexo Artikullin e plotë

Fëmiju me sajë ndeshet me veturën në Strezoc të Preshevës

👤Redaksia 🕔16:32 23.01.2017

Një fëmijë 16 vjeçar nga fshati Strezovc i komunës së Preshevës ka lënduar nyjën e këmbës gjatë përplasjes me një veturë në rrugën e fshatit.

Lexo Artikullin e plotë

Adecco, kontrata për integrimin e refugjatëve

👤Redaksia 🕔13:01 23.01.2017

Adecco, agjencia më e madhe në botë, po zbaton disa projekte për integrimin e refugjatëve në Evropë. Grupi ka marrë kontrata në Gjermani dhe Francë.

Lexo Artikullin e plotë

Pjesa gjermane e Zvicrës dëgjon më shumë radio

👤Redaksia 🕔12:59 23.01.2017

Në pjesën gjermane të Zvicrës pothuajse 87 për qind e popullsisë dëgjojnë radio çdo ditë – pothuajse dy orë. Tregu është ende i dominuar nga SRG, por radiostacionet private janë rritur.

Lexo Artikullin e plotë

U anulohet njohja e azilit pasi kanë vizituar vendin e prejardhjes

👤Redaksia 🕔12:57 23.01.2017

Me përshtatjet që po i bëhen ligjit mbi të huajt, Këshilli Federal synon që ta zbatojë më mirë ndalesën për udhëtim të refugjatëve në vendin e prejardhjes

Lexo Artikullin e plotë

U anulohet njohja e azilit pasi kanë vizituar vendin e prejardhjes

👤Redaksia 🕔12:57 23.01.2017

Me përshtatjet që po i bëhen ligjit mbi të huajt, Këshilli Federal synon që ta zbatojë më mirë ndalesën për udhëtim të refugjatëve në vendin e prejardhjes

Lexo Artikullin e plotë

Beogradi në frikë: Rusia mund ta njohë Kosovën

👤Redaksia 🕔12:55 23.01.2017

Ekzaltimi fillestar me fitoren e Donald Trumpit në SHBA te një pjesë e publikut serb, ngadalë po kalon në frikë nga paralajmërimet se në vend të kthimit të Kosovës nën Serbi, rezultati i ndryshimeve në Washington mund të shkaktojë njohjen e Pavarësisë së Kosovës nga Rusia.

Lexo Artikullin e plotë

Thaçi e Nikoliç në Bruksel, do marrin pjesë në dialogun Kosovë-Serbi

👤Redaksia 🕔12:51 23.01.2017

Kosova do të ketë përfaqësim të nivelit të lartë në takimin e paralajmëruar për ditën e martë në Bruksel, në kuadër të dialogut me Serbinë, me ndërmjetësimin e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, konfirmojnë zyrtarët e qeverisë së Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Shpërthen Ramush Haradinaj: Thaçi dhe Mustafa, kukulla të Serbisë

👤Redaksia 🕔12:49 23.01.2017

Që nga Franca ka reaguar ashpër kreu i AKK-së, Ramush Haradinaj, kundër vendimit të presidentit dhe kreut të qeverisë së Kosovës për vazhdim të dialogut me Serbinë, pavarësisht tensioneve pas trenit.

Lexo Artikullin e plotë

Shkrimtari serb: Ngjarja me tren absurde, Serbia ta njohë Kosovën

👤Redaksia 🕔12:46 23.01.2017

Shkrimtari e intelektuali Filip David ka thënë se zgjidhja më e mirë për Serbinë është njohja e pavarësisë së Kosovës.

Lexo Artikullin e plotë

Rade Mihaljçiç: Shqiptarët janë vendas të Ballkanit, serbët kanë rrëmbyer tokat e tyre

👤Redaksia 🕔12:44 23.01.2017

Historia e klasës së gjashtë në Serbi tregon se shqiptarët janë vendas të Ballkanit dhe që serbët kanë rrëmbyer tokat e tyre.

Lexo Artikullin e plotë

Kamberi: Deklaratat e Nikoliqit luftënxitëse

👤Redaksia 🕔22:47 22.01.2017

Shaip Kamberi, kryetar i komunës së Bujanocit nuk merakoset fort për deklaratat luftënxitëse, që bien erë propaganda parazgjedhore, si ato të Tomislav Nikoliqit, presidentit të Serbisë.

Lexo Artikullin e plotë

Daçiq demanton gazetarin kontraverz nga Presheva Nefail Maliqin, pritet akuza për vepër penale!

👤Redaksia 🕔22:41 22.01.2017

Për një intervistë të ashtuquajtur të trilluar nga gazetari Nefail Maliqi të cilën kinse i ka dhënë ministri i punëve të jashtme, Ivica Daçiq ka paralajmëruar se do të ngrit vepër penale kundër gazetarit.

Lexo Artikullin e plotë

Alarmon analisti: Serbia mund të bëjë njëanshëm Asociacionin më 15 shkurt

👤Redaksia 🕔21:29 22.01.2017

Për analistin politik, Belul Beqaj, vazhdimi i bisedimeve me Serbinë pas gjashtë vitesh negociatash nuk do të këtë asnjë kuptim nëse vazhdohet me platformë dhe përfaqësim të njëjtë.

Lexo Artikullin e plotë

Situatë e tensionuar para raundit të ri të bisedimeve Kosovë-Serbi (Video)

👤Redaksia 🕔21:27 22.01.2017

Të martën Kosova dhe Serbia pritet të mbajnë një raund të ri bisedimesh në nivelin e lartë politik në Bruksel, me ftesë të Bashkimit Evropian.

Lexo Artikullin e plotë