“Hëna e përgjakur” do të shihet në fundjavë
Atraktive

“Hëna e përgjakur” do të shihet në fundjavë

16.Jan.2019 06:27
0

Këtë fundjavë, gjysma e globit do të bëhet dëshmitare e të famshmit eklips të plotë të Hënës, që njihet edhe si “Superhëna e përgjakur”.

Për Amerikën e Veriut dhe Amerikën Qendrore, fenomeni do të shihet të dielën mbrëma, ndërsa për pjesën më të madhe të Amerikës së Jugut dhe Europës Perëndimore, spektakli do të ndodhë në orët e para të së hënës.

Sipas ekspertëve të NASA-s, ky do të jetë një eklips perfekt për Amerikën dhe Europën Perëndimore, ku do të mund të shihet i gjithë spektakli, nga fillimi në fund.

Gjatë eklipsit të plotë, Hëna përfshihet nga hija e pjesshme e jashtme e Tokës dhe e humbet shkëlqimin e saj. Më pas hyn nën hijen e brendshme, më të errët të Tokës, dhe fillon eklipsimi. Një pjesë e saj madje do të bëhet e kuqe. Kur hija e Tokës të ketë përfshirë të gjithë Hënën, ky është momenti kulmor.

Gjithçka mund të ndiqet me sy të lirë, sidoqoftë ekspertët rekomandojnë edhe përdorimin e dylbive apo një teleskopi të vogël.

Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration