Demarkimi i kufirit Kosovë-Serbi do të jetë problem i madh për ekspertët
Rajoni dhe Politika

Demarkimi i kufirit Kosovë-Serbi do të jetë problem i madh për ekspertët

29.Mar.2020 10:10
0

Demarkimi i kufirit të Kosovës me Serbinë do të jetë problem shumë i madh për ekspertët, tha në një intervistë për Ekonomia Online, gjeografi Florim Isufi.

Ai thotë se edhe nëse në bisedimet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të dyja palët pajtohen për ndryshime apo korrigjim kufijsh, shënjimi i vijës kufitare do të jetë shumë problem në terren.

“Meqenëse me Serbinë po planifikohet me qenë një marrëveshje e pranueshme për të dyja palët, marrëveshje e cila nuk sqaron se a ka të bëjë diçka me ndërrimin e kufijve apo jo, apo korrigjimin e kufijve, atëherë do të jetë një problem shumë i madh. Nëse ajo marrëveshje vjen e gatshme dhe që të dyja palët e pranojnë atë marrëveshje si të gatshme, atëherë është puna e ekspertëve në terren se kah të anojnë më tepër dhe si t’i tërheqin ato vija”, ka thënë Isufi në këtë intervistë.

Ai thotë se për këtë çështje ka paralajmëruar edhe tri vjet më parë, duke shtuar se nuk është marrë seriozisht nga askush.

Isufi, që ditë më parë dha dorëheqjen nga Komisioni Shtetërorë për shënjimit e vijës me Malin e Zi, parasheh vështirësi të arritjes së një marrëveshjeje nëse ajo nuk vije e gatshme nga jashtë.

“Nëse një marrëveshje e tillë i mbetet të dyja palëve dhe të dyja palët fillojnë të insistojnë me ndryshim dhe me modifikim të kufijve, me të vërtetë do të jetë një problem shumë i madh. Këtë e kam thënë edhe para 3 viteve, atëherë askush nuk e ka marrë parasysh, por e kam ditur që nëse vjen në një situatë të tillë, do të ketë probleme shumë të mëdha”, shtoi ai.

Për Kosovën problem mbetet mospërcaktimi i kufirit me Malin e Zi. Ish-kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, me të marrë detyrën në nëntor të 2017 kishte shkarkuar Komisionin Shtetëror për Demarkacion dhe njëkohësisht e kishte profesorin Shpejtim Bulliqi, që ta krijojë ekipin për të marrë përgjegjësitë për krijimin e Komisionit Shtetëror për Demarkacion.

Me 16 shkurt të vitit 2018 Kosova dhe Mali i Zi janë marrë vesh për rishikimin e marrëveshjes përmes një deklarate të përbashkët të nënshkruar nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe homologu i tij nga Mali i Zi, Filip Vujanoviq.

Kuvendi ka ratifikuar marrëveshjen për demarkacionin me 21 mars të viti 2018, marrëveshje kjo që ishte caktuar nga Bashkimi Evropian si kusht për heqjen e vizave.

Vuçiq: Nuk i mbyllim qytetet, shkojmë në testime masive dhe Serbia nuk do të jetë në gjendje të mirë
Koronavirusi, media sociale dhe lajmet e rreme morën qindra jetë njerëzish
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration