Çka shkruante në pasaportën shqiptare të kohës së Mbretit Zog
Atraktive

Çka shkruante në pasaportën shqiptare të kohës së Mbretit Zog

15.May.2019 14:15
0

Në kohën e qeverisjes së Mbretit Zog në Shqipëri, pasaporta dukej ndryshe. Në njërën ndër fletët e saj ishin të shkruara rreth gjashtë pika të cilat të rikujtojnë se atdheun duhet ta duash dhe më mirë se në Shqipëri nuk gjen askund.

Në pasaportën e vitit 1931, koha e qeverisjes së Ahmet Zogut, të cilën e ka siguruar Gazeta Express, shkruhet për cilësitë që ka shteti shqiptar.

“Çdo shqiptar është vëllai yt, ndihmojë kurdoherë dhe kur të ketë nevojë”, “Mos e përbuz gjuhën e nanës tënde”, “Ndëro flamurin e atdheut tënd”, etj.

Për më shumë shikojeni fotografinë më poshtë:

Përfaqësues politik të Luginës në SHBA: Po njoftojnë për situatën e rëndë shqiptare
Shqiptarët e Luginës së Preshevës punojnë për leje në Shqipëri
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration