Çfarë është “WhatsApp Gold” që po qarkullon në WhatsApp?
Shkencë dhe teknologji

Çfarë është “WhatsApp Gold” që po qarkullon në WhatsApp?

27.Mar.2020 09:41
0

Një mashtrim i cili promovon një version me pagesë të WhatsApp dhe që gjoja përdoret nga njerëzit me famë po qarkullon në rrjetet sociale.

Quajtur WhatsApp Gold, përdoruesve të këtij aplikacioni u premtohen funksionalitete shtesë si dhe u jepen lidhje të cilat nëse i klikojnë mund të përfundojnë duke shkarkuar maluerë.

Përdorimi i medias sociale është rritur ndjeshëm ndërsa njerëzit janë të izoluar për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Në një deklaratë zyrtare kompania mëmë e WhatsApp, Facebook, ka thënë se po përballet me një kërkesë eksplozive në rritje të shërbimeve në javët e fundit ndërsa njerëzit po kthehen nga media sociale për të qëndruar në kontakt me familjen, miqtë e kolegët e tyre.

Mashtrimi WhatsApp Gold ka qarkulluar prej kohësh por vetëm në ditët e fundit ka dalë në sipërfaqe së bashku me mashtrime të tjera.

Një tjetër mashtrim që po qarkullon po në WhatsApp është ai i një videoje quajtur “Martinelli” dhe që përdoruesve u thuhet se nëse e shikojnë telefoni i tyre do të dëmtohet.

Videoja në fjalë nuk ekziston realisht dhe sikur të ekzistonte nuk mund të bëjë dëm nëse shihet nga brenda WhatsApp-it.

Mesazhi po qarkullohet nga njerëz të cilët mendojnë se janë duke i ndihmuar miqtë dhe të tjerët por që vetëm i frikësojnë ato. 

Pogba duket vështirë i arritshëm, Juventus ka një plan b për mesfushën
Ilaçi më i mirë për zemrën dhe diabetin gjendet tek speci djegës
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration