Avioni elektrik më i madh në botë bën fluturimin e parë
Shkencë dhe teknologji

Avioni elektrik më i madh në botë bën fluturimin e parë

30.May.2020 09:14
0

Sektori i aviacionit konsiderohet nga përgjegjësit kryesorë për shtimin e gazrave të dëmshëm në atmosferë. Avionët elektrikë shihen si opsioni më ekologjik dhe më i madhi në botë ka testuar për herë të parë fluturimin në ajër.

Kompanitë të ndryshme të aeronautikës po gjejnë alternativa më të gjelbra të fluturimit me avion.

Aeroplani elektrik më i madh në botë u ngrit në qiejt e Uashingtonit në Amerikë për të kryer fluturimin e parë.

Mjeti fluturues me kapacitetin për të transportuar 9 pasagjerë përdor energjinë e baterive dhe erës për të lëvizur, dhe jo karburant, duke mos e ndotur kështu ambientin.

Motori i avionit me 750 kuaj-fuqi arriti të enjten në ajër shpejtësinë 180 kilometra në orë.

Mjeti u drejtua nga një pilot përgjatë 30 minutave, pa persona të tjerë në bord.

Firma prodhuese e motorit, magniX, dhe prodhuesi i avionit, AeroTEC, thonë se fluturimet për klientët mund të mundësohen nga viti 2021.

Vitin e kaluar një tjetër avion elektrik fluturoi në hapësirën kanadeze për 15 minuta.

Sipas tyre projekti i fundit rrit shpresat që në një të ardhme të afërt industria e transportit ajror mund të kalojë drejt burimeve tërësisht të gjelbra, me një kosto të ulët si ekologjike, edhe financiare.

 
Vuçiq: Serbët dhe Shqiptarët dy nga kombet më të mëdha në Ballkanin Perëndimor
Thaçi dhe Vuçiq protagonistët kryesorë për shkëmbimin e territoreve Kosovë-Serbi
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration