Vrasësi i Zoran Gjingjiçit, libër nga burgu: ja kush e donte vdekjen e tij
Rajoni dhe Politika

Vrasësi i Zoran Gjingjiçit, libër nga burgu: ja kush e donte vdekjen e tij

13.Sep.2020 07:20
0

Zvezdan Jovanoviç, 55 vjeç, ndryshe Zveki, i dënuar me 40 vjet për vrasjen e ish-kryeministrit serb Zoran Gjingjiç, po shkruan një libër në të cilin ai do të zbulojë gjithçka në lidhje me vrasjen, si dhe emrat e politikanëve nga Partia Demokratike që morën pjesë në të.

Në librin “Shtigje Ujku”, i cili së shpejti duhet të shohë dritën e diellit, Jovanoviç do të zbulojë emrat e kriminelëve të cilët kishin lidhje me zyrtarë të qeverisë dhe policisë në atë kohë.

E ka pohuar këtë bashkëshortja e tij, Olivera Jovanoviç, e cila tha se burri i saj vendosi të thyejë heshtjen pas shumë vitesh dhe të hiqte perden nga “procesi i shekullit”.

“Burri im po shkruan për gjithçka që është fshehur nga publiku deri më tani. Ai po shkruan për dëshmitarë, gënjeshtarë, kriminelë të zgjedhur ‘në mënyrë demokratike’ dhe kontaktet e tyre me njerëz nga qeveria dhe policia. Në libër ai do të shkruajë atë që ishte e ndaluar, çfarë ndodhi në gjykatë, si janë mohuar të gjitha provat e rëndësishme, për atë që ka ndodhur në të vërtetë … Ai shkruan për turpin e këtij vendi. Ai u zgjodh të ishte viktimë, fajtor pa faj. Ai është në izolim për 17 vjet, për shkak të ambicieve të sëmura të dikujt. Gjithçka është shitur, madje dhe jetët njerëzore”, tha Olivera Jovanoviç, 53 vjeçe, duke folur për herë të parë pas 17 vitesh heshtjeje.

Gruaja e Zvezdanit shprehet se burri i saj do të paraqesë argumente të forta në libër.

“Ai shkruan të vërtetën, i mbështetur nga prova. Ai nuk gënjen, pasi të gjithë gënjejnë të gjithë të përfshirë në ‘procesin e shekullit ‘. Gjithçka që nuk flitet në publik, është e fshehur … Epo, e vërteta e vetme është e vërteta që nuk mund të ndryshohet. Ai thotë se ‘do të ketë një përgjigje për idiotët që u përpoqën ta poshtëronin’”, tha gruaja e Jovanoviçit.

5 vite kur Lugina e Preshevës votoi për Asociacionin e Komunave Shqiptare në Serbi (video)
Hakerët e Rusisë, Kinës dhe Iranit sulmojnë zgjedhjet presidenciale në SHBA
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration