Kryediplomati amerikan: Propozim për zgjidhje me dy shtete në Palestinë dhe Izrael
Rajoni dhe Politika

Kryediplomati amerikan: Propozim për zgjidhje me dy shtete në Palestinë dhe Izrael

23.Feb.2021 09:53
0

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm të Izraelit, Gabi Ashkenazi, njofton Departamenti Amerikan i Shtetit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Sipas njoftimit të dy homologët kanë folur për sigurinë e rajonit dhe rëndësinë e bashkëpunimit mes dy vendeve në lidhje me këtë çështje.

Blinken në bisedë ka folur rreth qasjes së SHBA-së ndaj Izraelit, Palestinës dhe Lindjes së Mesme. "Sekretari theksoi gjithashtu besimin e Administratës Biden se zgjidhja me dy shtete është mënyra më e mirë për të siguruar të ardhmen e Izraelit si një shtet hebre dhe demokratik, duke jetuar në paqe së bashku me një shtet palestinez të qëndrueshëm dhe demokratik", thuhet në njoftim.

Sipas njoftimit Blinken, Ashkenazi-t i tha se administrata e Washington-it do të vazhdojë angazhimin ndaj Izraelit në platformat ndërkombëtare.

Kosnetti për dialogun me Serbinë: Bota nuk mund të presë
Pako e 3-të financiare: 60 euro për qytetarët e moshës madhore, 110 euro për pensionistët
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration