1953 në Beograd, shqiptarët e mjeruar e izoluar
Rajoni dhe Politika

1953 në Beograd, shqiptarët e mjeruar e izoluar

16.Feb.2020 09:25
0

Se dikur në Ballkan shqiptarët kanë jetuar mjerueshëm dhe janë shtypur prej regjimit jugosllav dhe shpesh veçmas serb, e tregon edhe historia dhe dokumentet.

Në këtë fotografi në Beogradin e vitit 1953, shihet qartë gjendja e mjerushme e veshjes së Dardan-it, veshjes shqiptare dhe dinjitetit shqiptar.

Shumë Dardanë, shqiptarë me gjak kuq e zi, gjatë kësaj periudhe për shkak të izolimit të Dardanisë dhe gjithçkaje shqiptare nga shteti jugosllav punonin, punë të rëndomta në Beograd për të mbijetuar.

 
Dortmundi nuk blen superyje, por i krijon ata
Arifi: Taksa e Kosovës e ka dëmtuar Preshevën ekonomikisht dhe social
Registration Login
Sign in with social account
or
Remember Me Lost your Password?
Registration Login
Sign in with social account
or
With registration you can comment on post.
Registration Login
Registration